Zvolte, prosím, nezávislé vedení, které nemá žádné vazby na rozhodčí!

Foto: Markéta Vlachová.

Foto: Markéta Vlachová.

 

Do redakce nám před páteční VH OFS Rychnov přišlo vyjádření o stavu českého fotbalu, jak ho zažil a vidí bývalý rozhodčí a fotbalista (jeho jméno má redakce samozřejmě k dispozici). 

 

Dobrý den, chtěl bych vyjádřit podporu nově vzniklé protikandidátce a přímo podpořit pana Michalce ve volbě na předsedu Okresního fotbalového svazu v Rychnově nad Kněžnou. Doufám, že se vedení okresního svazu v okrese Rychnov nad Kněžnou změní. Začít se musí opravdu odspodu, protože tam vše začíná i končí. A to v okamžiku, kdy se bývalí rozhodčí vracejí na funkce ve vedení jednotlivých svazů. Tyto pozice by měly být odspodu obsazovány buď funkcionáři z příslušných klubů nebo bývalými hráči. Jedině tak se mohou jednotlivé svazy vyčistit. Proč by rozhodčí či bývalí rozhodčí měli vládnout svazu? To nedává logiku, rozhodčí by měli čistě řídit zápasy a vedení svazu by mělo být nezávislé a tyto rozhodčí spravedlivě hodnotit, nasazovat, ale i trestat. A to nikdy nebude možné, pokud ve vedení svazů budou rozhodčí či bývalí rozhodčí, kteří se velmi dobře znají.

Jsem bývalý rozhodčí. Začínal jsem pískat už ve svých patnácti letech v okrese Rychnov nad Kněžnou a ve dvaceti (před deseti lety) jsem se z vlastní vůle rozhodl skončit. V té době jsem postupně sbíral jednotlivé střípky informací o tom, jak to vše funguje. Byl jsem mimo jiné rozhodčí Krajského svazu Královehradeckého kraje, kde v tu dobu působil jako vedoucí rozhodčích nynější předseda Královehradeckého Krajského svazu. Jako rozhodčí jsem kromě mládežnického fotbalu řídil i několik zápasů v 1.B třídě a jako asistent rozhodčí jsem asistoval i na I. A třídě. Musím přiznat, že osobně jsem se setkal s úplatkem jen jednou, a to nepřímou cestou. Se dvěma rozhodčími z Rychnova jsem jel jako asistent do trutnovského okresu mávat zápas I.B třídy. Už ani nevím, jak zápas skončil, bylo to někdy uprostřed sezony. Ale z ničeho nic mně jeden z rozhodčích, když mě vysazoval po zápase na benzinové pumpě, dal 1500 Kč. Říkal něco ve smyslu, že si to zasloužíme. Zápas si odřídili sami dva s tím, že mě jako mladého rozhodčího před zápasem nechtěli do ničeho namáčet – ani se nedivím. Pamatuji si však, že mi při zápase nepřišlo nic divného. Možná obrátili pár autů, připískli pár faulů, ale v tom zápase nic nápadného.

Při dalších cestách na zápasy jsem se jen doslýchal, kde a kolik dávají, kolik ten a ten rozhodčí dostal. Jak mi nezávidějí, že hraju za ten klub fotbal. Že ten klub většina rozhodčích nemá ráda. A to jak s ohledem na trenéry, nebo na to, že v mém klubu neměli ve zvyku uplácet rozhodčí. Že rozhodčí u nás dostávají jen malé klobásy apod. Pak jsem také pískal mladší žáky s jedním rozhodčím se zkušenostmi z divize, a o poločase onen rozhodčí volal nějakému jinému kolegovi a ptal se ho: „Tak kolik? Kolik nabízejí?“. Z telefonu jsem zaslechl částku okolo 30 tisíc. Po této sezoně jsem se rozhodl skončit. Škoda jen, že jsem při cestách na zápasy neměl nahrávací zařízení – to co píšu, jsou jen střípky, ale bohužel je to už přes 10 let zpátky a žádné důkazy nemám. Proto nechci nikoho přímo jmenovat, ani na nikoho ukazovat. Pro svůj klid nezveřejním nyní ani svoje jméno.

Už dávno jsem ztratil iluze, že fotbal je čistý, protože opravdu není. Je smutné, že v dnešní době, kdy se obrovsky medializuje vyčištění svazů od „berbrovců“, chtějí ti samí lidé znovu kandidovat do svazů, jako by se nic nestalo. Mohu pouze říci, že jsem se za dobu pěti let v roli rozhodčího setkal s ledasčím – kolegové popíjeli alkohol před zápasem či o poločase, sami starší rozhodčí si rozhodovali, kam chtějí jet pískat a kam ne, nasazování „vybraných“ rozhodčích na důležité zápasy, při cestách na zápasy pomluvy na konkrétní hráče, funkcionáře či kluby, zvýhodňování kolegyň rozhodčích při testech a mnoho dalšího.

Je na čase, aby všichni vedoucí jednotlivých klubů přistoupili k pátečnímu hlasování na okrese v Rychnově nad Kněžnou zodpovědně. Zvolte prosím nezávislé vedení, které nemá žádné vazby na rozhodčí. Nyní je přesně ta situace, kdy se mnoho klubů bojí volit novou krev s tím, že se obávají následné „pomsty“ od nezvolených rozhodčích. Nebojte se! Kdy jindy, když ne teď!

Čtenářská diskuze