Zraněný cyklista v Opočně – buďte vidět, žádá policie

RYCHNOVSKO – Ve středu 7. října krátce před sedmou hodinou večerní vyjela hlídka dopravních policistů k  nehodě, ke které došlo v Opočně. Sedmačtyřicetiletý řidič osobního automobilu značky Škoda zřejmě přehlédl protijedoucího čtyřiatřicetiletého cyklistu, kterému nedal přednost, a následně došlo k jejich střetu.

„Policisté provedli u obou účastníků nehody dechovou zkoušku, s negativním výsledkem. Na místo přivolali i záchrannou službu, která si zraněného cyklistu převzala do své péče.

Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření rychnovských dopravních policistů,“ uvedla mluvčí policie Lucie Konečná.

V souvislosti s touto dopravní nehodou policisté opět upozorňují na změněné světelné podmínky a radí, jak zvýšit viditelnost chodců a cyklistů.

„Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu, cyklisté také na přilbu a kolo). Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky. Nejenom automobily mají povinnost svítit, také cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít rovněž za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo lze spatřit až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci,“ radí BESIP.

Chodec za snížené viditelnosti je povinen být označen reflexními prvky mimo obec. Přesto však policisté doporučují, aby chodci měli tyto prvky i v obci, protože tím mnohonásobně zvýší šanci, aby je mohli řidiči spatřit včas a správně zareagovat.

Čtenářská diskuze
Tags: ,