Značka kvality Regionální potravina putuje i na Rychnovsko

HRADEC KRÁLOVÉ – Při letošním vyhlášení soutěže Regionální potravina Královéhradeckého kraje zabodovali také podnikatelé z Rychnovska. Noví držitelé ocenění jsou známí od uplynulého víkendu. Vyhlá- šení se konalo v rámci tradičního oblíbeného Hradeckého koštýře na státní svatováclavský svátek. Hned čtyři ocenění putovala na Rychnovsko a do Orlických hor.

SAM_7595

Ocenění podnikatelé z Rychnovska – zleva: Daniel Vlach ze Správy kolowratského rybářství, pekař Martin Křížek z Kostelce nad Orlicí, farmářka Pavlína Páchová z Rokytnice v O. h. a farmář Miroslav Sokol z Rampuše
Foto: Eva Ženíšková

Královéhradecký kraj má devět nových přírůstků v soutěži Regionální potravina. Do jejího letošního devátého ročníku o zisk prestižní značky se přihlásilo 25 výrobců se svými 87 výrobky. Nárůst za dobu trvání soutěže je velký. Zatímco v roce 2010 soutěžilo 46 výrobků, letos to byl téměř dvojnásobek.

Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství, který je určen na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích republiky. Značku spravuje Státní zemědělský intervenční fond. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době ji spotřebitelé najdou u 419 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Cílem projektu je také podpora domácích producentů lokálních potravin a motivace zákazníků k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích nebo u výrobců.

Značka si za dobu své existence vybudovala jméno

Přívlastek regionální je v případě oceněných potravin na místě. Jedná se o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent. Hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu.

Na základě doporučení Hodnotitelské komise bylo toto ocenění uděleno v 9. kategoriích. V jedné kategorii byla následně vyhlášena Cena předsedy Hodnotitelské komise.

Výrobky hodnotila komise složená ze zástupců Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Mezi oceněnými nechyběla známá jména

Z devíti kategorií putovalo ocenění mimo jiné na Rychnovsko za Smetánkový mls s vanilkovou příchutí, konkrétně na farmu k Jiřímu Páchovi a jeho rodině do Rokytnice v Orlických horách, Martinovi Křížkovi z Kostelce nad Orlicí za pšenično-žitný chléb, Petrovi Sokolovi z Rampuše za karamelovou pochoutku a cena předsedy Hodnotitelské komise byla udělena Správě kolowratského rybářství za chlazené kapří filety.

Pro ocenění přicestoval s rodinou z Rampuše

Za karamelovou pochoutku si jednu z cen odvezli na Rychnovsko do obce Rampuše u Liberka také farmáři Petr a Miroslav Sokolovi.

„Karamelovou pochoutku si u nás může pořídit každý zájemce, kterému se na ni sbíhají sliny. Jedná se o jeden z nejlepších výrobků, který u nás ochutnali naši zákazníci a následně porota. Je zhotovený ze smetany, kterou vyrábíme rovněž u nás na farmě. Další podrobnosti už prozrazovat nebudu,“ řekli výrobci Miroslav a Petr Sokolovi, kteří se svojí rodinou a ještě dvěma zaměstnanci farmaří v Rampuši od roku 2008. Podle jejich vyjádření si taková práce žádá trpělivost, vůli, patřičnou dávku nadšení a chuť pracovat i více jak dvacet čtyři hodin denně. Komu by se tamní prostřední zalíbilo a pochoutky se dostatečně nenabažil, může tu třeba přespat a druhý den si ji vychutnat znovu. Pro tyto příležitosti jsou tu rovněž zařízeni. Svůj prostor a koutek na hraní tu najdou i děti. 

Značka Regionální potravina neputovala do obce poprvé

„Máme již několik potravinářských ocenění. Před rokem jsme tedy přišli na trh s tímto novým výrobkem, tak jsme jej neváhali přihlásit. Hradec Králové od nás není zas tak daleko a když často cestujete po celé republice, vzdálenosti tolik nepočítáte,“ dodali oba farmáři, kteří se cítí podle svých slov nejlépe doma na farmě v Rampuši.

Čtenářská diskuze