Zima na krajských silnicích stála 173 milionů

KRAJ – Končící zimní sezona vyšla Královéhradecký kraj o téměř 17 milionů korun dráž než ta předchozí. Zajištění sjízdnosti krajských komunikací stálo potom více než 173 milionů korun. Na silnicích II. a III. třídy najely posypové vozy 489 tisíc kilometrů a vysypaly na ně 17 750 tun soli a téměř 10 000 tun inertního materiálu.

strom_zima_silnice

Ilustrační foto.

Nejnákladnějším měsícem byl kvůli nadprůměrným srážkám a silnému větru leden, na který připadá polovina veškerých nákladů na zimní údržbu krajských silnic (87 mil. Kč).

„Letošní zima byla náročnější, než jsme byli poslední roky zvyklí, ale nedá se říct, že by byla rekordní. S údržbou jsme neměli žádné zásadní problémy, zásoby posypových materiálů byly dostatečné. Nadprůměrné množství sněhu v horských oblastech ale způsobilo tvorbu sněhových mantinelů a zužování průjezdního profilu komunikace. Bylo proto nutné použít sněhové frézy k jeho rozšíření,“ řekl první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

První výjezd absolvovali krajští silničáři již 29. října a bilance posypových dnů se zastavila na čísle 97.

„Děkuji všem našim silničářům za jejich nasazení a zvládnutí letošní zimy. Zásluhu na tom mají i řidiči, kteří jízdu přizpůsobili aktuální povětrnostní situaci a prováděné zimní údržbě,“ dodal náměstek Martin Červíček.

Údržba silnic Královéhradeckého kraje, a.s., zajišťuje ve spolupráci se dvěma soukromými společnostmi rovněž údržbu silnic I. třídy. Ta si letos nakonec vyžádala přes 44 milionů korun a více než 5 tisíc tun soli.

Čtenářská diskuze
Tags: ,