Zdravíkovem ke zdravé výživě dětí

REGION – Lektoři spolku Zdraví do škol již třetím rokem propagují zásady zdravého životního stylu, výživy a pohybových aktivit dětí a mládeže ve školách po celé republice. Hravou a zároveň praktickou formou šíří osvětu ohledně správných stravovacích návyků již od dětství.

Putování Zdravíkovem je jedním z edukačních programů spolku, který se zaměřuje na životosprávu jak předškoláků, tak dětí na nižších stupních základních škol. Program na základní škole probíhá v šesti dvouhodinových blocích, svou formou je nejideálnější pro žáky první až čtvrté třídy.

„Největší aktivity soustřeďujeme na děti, které jsou samy od sebe zvídavé, nemají předsudky či hlavy plné výživových mýtů. Zábavnou a hravou formou je inspirujeme k dodržování jednoduchých pravidel,“ přiblížila zaměření projektu Pavlína Dostalíková, předsedkyně spolku Zdraví do škol.

Pozitivní vztah k jídlu

Důležité je si uvědomit, že nezdravý životní styl zásadně ovlivňuje zdraví v dětství a následně také v dospělosti. Základní myšlenkou projektu je naučit děti pozitivnímu vztahu k jídlu a správné kombinaci potravin k docílení zdravého a pestrého jídelníčku.

Všechny pravidla zdravého životního stylu se ukrývají v našich dlaních. Na prstech jedné ruky si spočítáme všech pět pravidel zdravého životního stylu – pestrost, pravidelnost, pitný režim, pohyb a pěkný spánek. Obě dlaně, prsty na obou rukách, pak tvoří celé městečko Zdravíkov.

„S těmi nejmenšími procházíme pravidla správného stravování formou pohádky o městečku Zdravíkov s postavičkami Zdravoušem a Zdravěnkou. Hravou formou děti postupně provedeme ulicí Pitíčkovou, Vitamínovou, Sacharidovou, Bílkovinovou a Tukovou. Dozví se způsoby stravování během dne v kombinaci se sportem, odpočinkem a spánkem. Nakoukneme i do vesnice Semtamovice s nezdravými potravinami,“ doplnila lektorka Andrea Horáková.

Putování Zdravíkovem probíhá na principu škola hrou, zábavnou formou se naučí poznávat potraviny a následně je přiřadit do správných ulic. Zároveň si osvojí to, aby jejich svačina obsahovala surovinu z každé ulice. Součástí projektu jsou i workshopy, ve kterých si děti sami připravují zdravou svačinu, pití a dezert. Při realizaci jídelníčku je však důležité mít na paměti, že dítě není malý dospělý a dbát na to, že sladkosti pro ně nejsou vhodná svačina.

„Edukační materiály, které děti obdrží i domů, jsou snadno zapamatovatelné. Zároveň děti dostávají úkoly s přípravou na další hodinu nebo dokončením doma. Největší přínos vidím v tom, že rodiče si mohou všechny informace, které jsme předali dětem, přečíst a čerpat z nich. Zásady správného stravování dítěte mohou být částečně podnětem pro zdravější stravování i v domácích podmínkách,“ vyzdvihla komplexnost projektu výživová poradkyně Andrea Horáková.

Častolovice byli první

Základní škola v Častolovicích byla vůbec první školou v rychnovském okrese, kde se tento projekt uskutečnil. Z části ho financovala ZP Ministerstva vnitra, zbývající částku škola obdržela darem.

„Realizaci projektu v naší škole jsem byla příznivě nakloněná, jelikož vím, jakým způsobem se někteří žáci stravují. Pro rodiče je bohužel mnohdy jednodušší dát jim peníze, aby si svačinu koupili sami. Nejdůležitější je, aby i prvňáčci věděli, co si mohou připravit ke svačině, že to zvládnou s menší pomocí i sami a že je za tím nějaká práce. Díky získané zkušenosti bych projekt vřele doporučila i dalším školám,“ zhodnotila projekt ředitelka školy Alena Bačíková.

Chcete Spolek Zdraví do škol finančně podpořit? Staňte se jejich sponzorem, finančně lze podpořit i školy. Možnosti sponzorství a partnerství a bližší informace o projektu naleznete na www.zdravidoskol.cz nebo kontaktujte přímo lektorku pro rychnovský okres a přilehlé regiony Andreu Horákovou na tel.: 603 181 090.

Čtenářská diskuze