Zdena Blašková bojovala v Argentině

Ačkoliv Hry v Jižní Americe nesou přízvisko „mládežnické“, veškeré parametry snesou srovnání s „opravdovými“ olympijskými hrami. Česká výprava čítá 52 sportovců a mezi nimi jedna stolní tenistka – hráčka extraligového týmu SK Dobré Zdena Blašková.

Zdena Blašková s trenérem Vrňákem během utkání s Francouzkou Gauthierovou.

DOBRÉ – Ve stolním tenise bojuje v Buenos Aires o medaile 32 chlapců a stejný počet dívek. Zdena Blašková si pozvánku mezi elitní společnost vysloužila díky vysokému postavení na světovém žebříčku, postupně ji čekala dvouhra a také soutěž smíšených družstev, pro kterou spojí síly s Litevcem Medardasem Stankevičiusem.

Stolní tenis odstartoval v neděli (7. 10.) kvalifikačními skupinami dvouher. Pro úvodní fázi turnaje pořadatelé rozdělili hráče i hráčky do osmi skupin po čtyřech účastnících, postup do osmifinále si zajistí první dva z každé skupiny.

Singloví šampioni budou korunováni ve středu. Po jednodenní pauze začne rovněž soutěž smíšených družstev. Turnajová sedmnáctka se ve skupině postupně utkala s druhou nasazenou Číňankou Sun Yingsha, s Chiarou Morriovou ze San Marina a s Francouzkou Lucie Gauthierovou, která bude pravděpodobně její největší soupeřkou v boji o druhé postupové místo.

Skupina B

Sun Yingsha (Čína) – Zdena Blašková 4:0 (1,2,4,6)

Zdena Blašková – Chiara Morriová (San Marino) 4:0 (6,2,5,10)

S bilancí jedné výhry a jedné porážky vstoupila Zdena Blašková do turnaje ve stolním tenise na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Sedmnáctiletá hráčka SK Dobré na úvod změřila síly s jednou z největších kandidátek na celkové vítězství. Ač ve třetí a čtvrté sadě předvedla zlepšený výkon, na úspěch to proti Sun Yingsha, třicáté sedmé hráčce světového žebříčku žen, nestačilo. Druhý nedělní zápas vyšel Zdeně Blaškové o poznání lépe. Česká juniorka jednoznačně 4:0 přehrála Chiaru Morriovou ze San Marina, přičemž do koncovky nechala dospět jen poslední set. O postup se tak utkala podle předpokladů ve třetím zápase.

Zdena Blašková – Lucie Gauthierová (Francie) 4:3 (6,9,-4,-7,9,-8,8)

Česká juniorka vstoupila do klíčového střetnutí lépe. Získala ve svůj prospěch první dvě sady, soupeřku decimovala pestrým servisem a nutila ji k chybám. Gauthierová však dokázala srovnat krok, častěji se pouštěla do útoku a zlepšila se i na příjmu. Nicméně důležitý pátý set ukořistila opět Zdena Blašková, ačkoli v jeho průběhu mírně ztrácela. Levoruká Francouzka ale znovu zabojovala a vynutila si rozhodující sedmé dějství. V něm Gauthierová, povzbuzena opětovným vymazáním náskoku, odskočila do vedení 4:1. Trenér Tomáš Vrňák v ten moment zavelel k oddechovému času a minutová porada, během které zkušený kouč výmluvně gestikuloval a předával co možná nejvíce pokynů, zafungovala výtečně. Sedmnáctiletá hráčka SK Dobré okamžitě stáhla tříbodové manko a sedmý set ovládla poměrem 11:8. Odměnou za skvělý, a především bojovný výkon jí bude osmifinálový zápas.

Mariia Tailakovová (Rus.) – Zdena Blašková 4:3 (-9,2,8,4,-9,-5,2)

V osmifinále se utkala s Ruskou Marii Tailakovovou. Byl to dlouhý a mimořádně vyrovnaný duel, v němž Blašková měla lepší vstup a vyhrála první set. Pak ovšem převzala iniciativu ruská hráčka a otočila vývoj zápasu. Vyhrála tři sety po sobě a byla na cestě do čtvrtfinále. Zdena Blašková se však nevzdala. V pátém setu měla stále navrch, vedla 8:6, a přestože její soupeřka srovnala na 8:8, koncovku zvládla a snížila. Další set už diktovala tempo úplně a vyrovnala na 3:3. Psychicky nepochybně velmi těžký zápas vyvrcholil v sedmém setu, kde jen do stavu 2:2 nebylo jisté, kdo se bude nakonec radovat. Pak přišla dlouhá šňůra Tailakovové, která nakonec set vyhrála 11:2 a může se těšit na čtvrtfinálový duel.

Zdena Blašková se samozřejmě ještě s hrami v Buenos Aires neloučí, čeká ji soutěž družstev, v níž bude hrát společně s Litevcem Medardasem Stankevičiusem.