Žamberk slaví 100 let republiky v Městském muzeu

ŽAMBERK - Výstava s názvem 100 let republiky v Městském muzeu Žamberk tu bude k vidění od 7. října do 21. listopadu letošního roku. Vernisáž se uskuteční v neděli 7. října v 15.00 hodin.

česká republika_vlajka3

Ilustrační foto.

Výstava je součástí celoměstských oslav 100 let republiky v Žamberku. Představí Alfonse Muchu, znárodněná razítka a umělecké předměty spjaté s T. G. Masarykem a dalšími osobnostmi. Výstava nabídne sbírku známek s motivy díla Alfonse Muchy, včetně prvních československých známek a bankovek, jejichž byl autorem.

Dále tu bude k vidění vzácná sbírka žamberských dopisnic s tzv. znárodněnými razítky, které se používaly do konce června roku 1920. Vše bude doplněno zajímavými dobovými exponáty, např. medailemi, plaketami našeho prvního prezidenta a dalšími osobnostmi. Velkým lákadlem bude původní nerealizovaný návrh na pomník T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Vzácný je tím, že se jedná o sedícího prezidenta, který v budoucnu nebyl v této podobě nikým ztvárněn. Vystavené předměty pocházejí ze sbírek městského muzea a od soukromých sběratelů.

V rámci slavnostního zahájení se v prostorách muzea uskuteční módní přehlídka klobouků, která přiblíží období doznívající secese.

Čtenářská diskuze