Zajímavé střípky z novoměstského festivalu

NOVÉ MĚSTO N. M. – Orlický týdeník vám přináší největší zajímavosti z nedávno skončeného Festivalu smíchu.

DSC_3320

Moderátor Martin Jančařík a herečka Anna Polívková.
Foto: Archiv Festivalu smíchu

Při promítání komedie Dvě nevěsty a jedna svatba bylo novoměstské Kino 70 zcela vyprodáno. Doprovodit film přijela jedna z „nevěst“ – herečka Anna Polívková. Komedie vypráví příběh sebevědomé moderátorky Marušky a o její cestě za vztahem, hledání muže s velkým M.

Na besedě po filmu ale Anna působila spíš pokorně.

„Když hraju, jsem na jevišti jako doma, ale jakmile mám být sama sebou, začnu koktat a zadrhávat se. Nejradši hraju v komediích, je super slyšet publikum, vědět, že tam někde je. Mám ráda, když se lidé smějí,“ vysvětlila Anna.

Film Dvě nevěsty a jedna svatba bavil diváky po 22 a půl procenta promítacího času.

Přijeli i mladí herci

Na festival dorazil i Filip Antonio. Patnáctiletý herec přijel v úterý do Nového Města nad Metují podpořit a představit vánoční komedii Přání k mání, jeden ze soutěžních snímků 40. ročníku festivalu smíchu.

Filip je ve východních Čechách jako doma. Nejen proto, že se festivalu účastnil už v loňském roce (ve snímku Špunti na vodě), ale hlavně proto, že jeho prarodiče pocházejí z našeho kraje. Na festival se vrací rád.

„Líbí se mi tady na festivalu, je to tady hodně milé a už si tady připadám jako doma,“ svěřil se Filip.
Filip přijel do Nového Města nad Metují společně s bratrem Viktorem, který hrál ve snímku Pepa. V loňském roce jsme ho viděli ve snímcích Špunti na vodě a Anděl páně 2. Bratři se společně zúčastnili besedy po promítání filmu Přání k mání a poté si spolu střihli duet u klavíru. Talent se nezapře (maminka bratrů je Dita Hořínková).

Druhé úterní soutěžní promítání „odrežíroval“ Jiří Vejdělek. Jeho Tátova volha si velmi překvapivě odnesla 22,18 procent prosmátého času, což je tak trochu paradox.

„Ten film původně vlastně vůbec neměla být komedie, mělo to být spíš umělecké dílo. Já se ale neudržel a do příběhu jsem vložil vsuvky, které tam nepatří a jsou úsměvné,“ přiznal se režisér.

V besedě, která následovala po filmu, prozradil, jaké to je pracovat s osmi herečkami najednou, a jak moc členové štábu obětují pro film.

„Scény, které jsme točili ve volze, daly zabrat hlavně zvukařovi. Já a kameraman jsme se vezli v autě, zvukař v kufru,“ dodal režisér.

Šestý festivalový den přinesl dva soutěžní snímky, uvedl je patron festivalu Jan Hrušínský.

„Někdy slyšívám, že jsem prezident festivalu, já mám ale radši slovo patron. Myslím, že prezidentů už máme dost a já bych byl opravdu nerad zařazen mezi ně,“ vysvětlil Jan Hrušínský.

První soutěžní snímek – Špindl – zavedl diváky na hory.

Besedy s diváky se zúčastnili herci David Gránský a Jan Plouhar. První jmenovaný popřál festivalu k významnému výročí.

Čtyřicet let zkušeností

„Čtyřicet let, to už je dospělost, zkušenosti. Přeji festivalu jen to nejlepší k tak krásnému výročí,” řekl herec a moderátor.

„Víte, já mám rád komedii, se spoustou lidí si ale v tomhle ohledu moc nerozumím, nejradši mám černý humor. Komediální role mám samozřejmě rád, ale takový masový vrah, na tom bych se asi taky rád vyřádil,“ doplnil Gránský.

Druhá komedie byla promítána venku v areálu firmy Halla. Že Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, to asi víme všichni. Své o tom ví i režisér této komedie Filip Renč. Ten diváky pochválil, že i v takovém chladném počasí vážili cestu na letní scénu, a to přesto, že recenze k jeho filmu nebyly pozitivní.

„I když kritici Zoufalé ženy moc nepochválili, dokonce jsem se dozvěděl, že je to prý nejhorší film roku a staletí, my si za ním stojíme,“ prohlásil režisér.

Podpořit snímek natočený podle knihy Haliny Pawlovské přijela i filmová babička Zdena Procházková. Dvaadevadesátiletá herečka komedii viděla prý vůbec poprvé.

Čtenářská diskuze