Žáci z Borohrádku pomohli k výstavbě školy v Etiopii

BOROHRÁDEK –Na světové končiny, kde se nemají tak dobře jako u nás, myslí v Borohrádku.

Tumticha_2_ZS Borohradek

Etiopské děti děkují za pomoc.
Foto: Archiv ZŠ Borohrádek

Od roku 2014 pořádá ZŠ TGM Borohrádek na konci školního roku charitativní Běh pro Afriku. Vyběhaná finanční částka je vždy určena pro stavbu školy v africké Etiopii. Jako poděkování místních obyvatel dostávají české organizace zapojené do této charitativní akce fotografie se svými logy.

Dvacet českých škol

V současné době byla vybudována již dvacátá sbírková česká škola, nachází se ve vesnici Tumticha v jižní Etiopii. Stará škola byla postavena jen z bláta a dřeva a byla v katastrofálním stavu. Chyběla ventilace, oddělené latríny, osvětlení i dostatek židlí pro všech 1 000 dětí, které do školy chodily. V jedné třídě se tísnilo až 80 žáků a navíc se 250 dětí do školy nevešlo vůbec, a tak se musely učit v sousedních kostelech.

Do nové školy začíná chodit 500 dětí, které se budou střídat ve vyučování ve dvou směnách, a to ranní a odpolední. Nová škola má dobré osvětlení, fungující ventilaci, je vybavená novými lavicemi a žáci si mohou umýt ruce přímo ve třídách. Postavení školy je důležitou zprávou pro celou komunitu, protože právě díky podpoře vzdělání mohou dostat šanci i ty nejchudší děti.

I v letošním roce se borohrádecká škola do charitativního běhu zapojí a pomůže tak při budování již jednadvacáté české školy v africké Etiopii.

IVA PŘIBYLOVÁ

Čtenářská diskuze