Záchranáři přejí hezký zbytek léta bez komplikací

OPOČNO/KRAJ – Letní sezona je v nejlepším a děti si plnými doušky užívají prázdnin. Potud je vše v pořádku, kdyby neštěstí nechodilo po lidech. Léto je totiž i časem úrazů všeho druhu.

Například 28. července posádka LZS Hradec Králové spolu s RZP Opočno ošetřovala pětašedesátiletou cyklistku. Ta upadla na kole tak nešťastně, že si o brzdovou páčku způsobila závažné tepenné krvácení v oblasti třísla.

„Vzhledem k tomu se žena ocitla v přímém ohrožení života. První pomoc ji poskytli za telefonické asistence operátorů linky 155 svědkové události. Ti jí až do příletu vrtulníku stavěli krvácení zejména přímým tlakem v ráně. Záchranáři ženino poranění ošetřili mimo jiné speciálními obvazy a v průběhu léčby jí podali také krevní transfuzi. Díky rychlému zásahu a především účinné první pomoci mohla být cyklistka předána ve stabilizovaném stavu kolegům ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ sdělil Ondřej Mrňávek ze ZZS  HKK.
Někdy ovšem celou záchrannou akci zkomplikují přímo pacienti svým neuváženým jednáním. Příkladem může být 49letý muž na Královéhradecku, který se poranil při skákání na trampolíně. Po události zvolil na zcela standardní řešení a přes veliké bolesti zad se s dopomocí kamaráda odebral do blízké chatky, kde se uložil na lůžko v podkroví.  Jeho stav se ale velmi rychle zhoršil a muž byl nucen obrátit se na linku 155.

„Vzhledem k příznakům a obavám zasahujícího lékaře z poranění páteře, musel být muž v podkroví zafixován do vakuové matrace a krkolomnou cestou s dopomocí hasičů dopraven z podkroví zpět na zem a umístěn do sanitky. Prosíme všechny, aby v případě úrazu zůstali tam, kde jsou a neutíkali před námi. Riskují nejen zdravotní komplikace, ale také případný složitý a leckdy časově náročný transport do sanitky. Situace se tak může zcela zbytečně zkomplikovat,“ dodal Ondřej Mrňávek.

Čtenářská diskuze