Záchranáři apelují na ty, kteří se nedokáží vzdát koníčků

KRAJ – Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové poslední březnovou sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční jámě v Krkonoších.

foto od ZZS HK 91542316_10158203990889382_6008526863327035392_n

Foto: ZS KHK kraje

Muž, který se v oblasti pohyboval ještě s dalšími dvěma sportovci, utrpěl zranění po pádu v extrémním terénu. Náročný zásah vrtulníku ve spolupráci s Horskou službou a Hasičským záchranným sborem si vyžádal využití podvěsu.

„Zraněného muže záchranáři na laně vyzvedli z lavinového svahu a transportovali na nejbližší dostupné místo. Tam mu mohli poskytnout potřebnou přednemocniční péči. Po základním vyšetření a stabilizaci zdravotního stavu byl letecky převezen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, mimo jiné s podezřením na poranění hrudníku. Zraněný byl při vědomí a se záchranáři komunikoval,“ informoval mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Vše nasvědčuje tomu, že se celá skupina sportovců nelegálně pohybovala v první zóně národního parku, navíc v době vyhlášeného nouzového stavu.

„Nezodpovědné chování lyžařů si vyžádalo zásah vrtulníku a desítky záchranářů z různých složek IZS. Pokud by se navíc vystavili kontaktu s rizikovým jedincem, znamenalo by to karanténu mimo jiné pro celou posádku vrtulníku, tedy pilota, lékaře a leteckého záchranáře. Minimálně na 14 dní by se tak oslabil tým letecké záchranné služby pro Královéhradecký a část Pardubického kraje. Apelujeme na všechny, kteří se nedokáží vzdát svých koníčků, aby opravdu zvážili, jaké důsledky by jejich nezodpovědnost a bezohlednost mohla způsobit,“ dodal Ivo Novák.

Čtenářská diskuze