Záchrana býka byla pro hasiče fyzicky i psychicky náročná

PARDUBICKO – Do Blížňovic, části obce Hrochův Týnec, vyjížděli ve středu 2. ledna v 12.13 hodin hasiči ze stanic v Chrudimi a Pardubic. Došlo zde totiž k pádu býka do studně.

býk ve studni ViewImage (1)

Záchrana býka.
Foto: HZS KHK kraje

„Hasiči nejprve museli odstranit zbytky zvětralého a zchátralého poklopu, kterým byla studna přikrytá. Na místo byl přivolán jeřáb. Po ustavení techniky se hasiči pokusili býka vytáhnout“, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči lezci oblečeni do takzvaných suchých obleků se slanili do 15 metrů hluboké studny a snažili se býka o váze 450 kilogramů dostat ven. Jenže býk se s hasiči doslova pral. „Jakmile jsme ho uvázali do popruhů a vytáhli zhruba metr nad vodní hladinu studny, býk se vymrštil a kopal kolem sebe, až se z popruhů vysvlékl,“ přiblížil náročnost zákroku Jan Štěrba, velitel zásahu.

Býk takhle bojoval s hasiči ještě pěkně dlouhou dobu. Na místě byl veterinář, ale ten nemohl zvíře uspat, protože by se ve studni utopilo.

„Býk se nám vymrštil z popruhů celkem čtyřikrát. Nikdo už nedoufal, že ho ze studny vytáhneme. Bylo to náročné jak fyzicky, tak psychicky pro zasahující hasiče ve studni. Studna byla totiž velmi úzká, takže se pracovalo ve stísněných prostorách a býk měl přece jen čtyři sta padesát kilogramů,“ doplnil Štěrba.

Ovšem pátý pokus vyproštění býka byl úspěšný. Zvíře hasiči nakonec vytáhli ze studny pomocí jeřábu. Býk utrpěl pouze odřeniny, které si způsobil pádem do studny.

Na záchraně býka pracovalo více než pět hodin 11 profesionálních hasičů.

 

Čtenářská diskuze