Z redakční pošty: Zamyšlení nad fotbalem amatérů

OP_TJSokolStarkov_FKJaromerB_20140329_autor_Vaclav_Mlejnek P1150604

Vážení, nedá mi to, nenapsat tuto úvahu o amatérském fotbalu.

V minulých dnech nám všem byla z Královéhradeckého KFS doručena termínová listina pro jaro 2021, ve které jsou naplánované podzimní dohrávky, celé jarní kolo 2021 a informace o dohrání zápasů odložených z podzimu z důvodů Covid-19.

Předpokládaný termín zahájení sezony je 6. 3. 2021 (pro KP a I.A třídu 14. 2. 2021). Pro ty, kteří mají odložené zápasy z důvodů Covid-19, je podmínka odehrání do 31. 3. (tzn. ve všední dny nebo lépe ještě před 6. 3., tj. od 20. února 2021). Konec jarní části je naplánován na 27. 6. 2021.

Opakuji, jsme amatérský fotbal a snažíme se tento fotbal dělat ve svém volném čase jako koníček, děláme to zdarma, velmi těžce získáváme na tuto činnost finanční prostředky (sponzory), abychom mohli hrát, platit příspěvky, sekat trávník, zajišťovat údržbu kabin (úklid, topení, elektřinu, apod.). Nyní musíme všem našim hráčům sdělit (vlastně přikázat), že od ledna (začátek přípravy) do konce června budou mít každou sobotu, popř. neděli, obsazenou fotbalem. Tito amatéři musí doma oznámit svým manželkám, přítelkyním a dětem, že na ně nebudou mít čas, protože se budou věnovat amatérskému fotbalu. V době, kdy více než ¾ roku nikdo nikam nemohl cestovat. Pokud to epidemiologická situace dovolí a pobyty na horách budou povoleny, si nejsem jistý kladných ohlasů.

Finanční situace je také zajímavá část této úvahy. Chystá se velká migrace klubů mimo svá mateřská hřiště, s čímž jsou spojené nemalé náklady na cestování, na úhradu umělých hracích ploch, hra ve večerních hodinách atd. A to vše bez záruky, že se vše povede dohrát do konce plánované sezony a vynaložené prostředky nepošleme jen tak do vzduchu. Celkové finanční náklady na sehrání zápasů na UMT nebudou malé. Dá se předpokládat, že stejně jako v minulých letech, bude nutností odehrát zápasy hrané do poloviny dubna na UMT.

Cením si každé vynaložené energie a práce lidí na KFS, ale mrzí mě, že si na nás vzpomenou, když potřebují podporu ke zvolení do KFS. Ale na názor jednotlivých klubů ohledně této situace se nezeptají… Zda a jaká varianta je pro kluby přijatelná. A rozhodnou bez nás.

Jak naložíte s touto úvahou je jen na vás.

Přeji všem pěkné prožití vánočních svátků a hodně štěstí a zdraví do roku 2021.

Libor Tobišek – FC Spartak Kobylice.

Čtenářská diskuze