Z měšťana velmožem, z bastarda diktátorem

OPOČNO – Na zámku v Opočně se chystá 15. července přednáška Matouše Vanči Z měšťana velmožem, z bastarda diktátorem. Přednáška se uskuteční v 18 hodin v zámecké tabulnici.

„Zámek se letos připojil k celostátnímu programu NPÚ Rok renesanční šlechty. V rámci něj už je nyní k vidění výstava sbírky levoručních dýk, ale hlavně se k němu v červenci konají dvě akce – a to 15. července populárně naučná přednáška Matouše Vanči a 29. července chystáme noční prohlídky s rozšířeným výkladem u vybraných renesančních exponátů,“ uvedl Milan Junek ze správy opočenského zámku.

Přednáška pojednává o možnostech majetkového a politického vzestupu na přelomu středověku a novověku na vybraných příkladech v rámci Roku renesanční šlechty.

Na sklonku středověku dochází k proměně tradičních společenských forem a i před osobami neurozenými se otevírají možnosti nebývalého sociálního vzestupu. Přednáška se zaměří na několik případů měšťanů, kteří se zařadili mezi nejmocnější a nejmajetnější muže své doby, včetně Samuela Valečovského z Hrádku, majitele Opočna.

Hlavní pozornost bude věnována fascinující postavě „největšího padoucha českých dějin“, mistra Jana Paška z Vratu, zprvu výřečného a schopného politika, později krutého tyrana, jenž železnou rukou ovládal Města pražská a vytvořil v nich děsivou atmosféru strachu a udavačství.

„Nikdá s nepřítelem svým se slovy mnoho nesvař, ale když přes lávku půjde, podtrhniž mu nohy,“ řekl prý Jan Pašek z Vratu.

Anebo to všechno bylo trochu jinak?

Čtenářská diskuze