Vzletem sokolím

XVI. všesokolský slet je v tuto chvíli už minulostí. Do historie sokolských sletů se zapsal nesmazatelným písmem. Eden Aréna v pražských Vršovicích přivítala tisíce nadšených domácích i zahraničních cvičenců, kteří se hlásí k odkazu Tyrše a Fügnera, zakladatelů tohoto tělovýchovného hnutí.

Česká obec sokolská nám všem v roce stého výročí vzniku Československé republiky připomenula, jak těsně je spojena s novodobou historií českého národa a jeho státního útvaru. Ne nadarmo v čele cvičenců jeli na koních muži představující prezidenta Masaryka a Milana R. Štefánika.

Sokolové byli v celé své historii hrdými nositeli národních tradic, jejich ochránci a bojovníky za jejich udržení. Ať už to bylo na sklonku rakousko-uherské monarchie, v době národní poroby v létech nacistické okupace, nebo v období nastupující komunistické totality. Připomeňme si Akci Sokol, kdy v noci ze 7. na 8. října 1941 nechal Heydrich zatknout 1500 sokolských funkcionářů, kteří následně skončili v Osvětimi, a Sokol rozpustil. Připomeňme si také sokolský slet v roce 1948, kdy sokolové pochodovali před tribunou s Gottwaldem, s tváří odvrácenou od tribuny. A připomeňme si páteční večerní zahájení sletu, kdy v Edenu část publika pískotem přivítala premiéra Babiše. Duch vzdoru je pro sokolskou obec tradiční.

Nejmladšímu sokolíkovi na sletu byly prý dva roky, nejstaršímu bylo roků třiadevadesát. Při sledování cvičení věrné gardy v pohodlí obývacího pokoje jsem si uvědomil, že mnohé cvičence bolí koleno možná více než mne. Přesto jsme je viděli na značkách. Dobrý příklad i pro nás, co dáváme přednost pohodlí gauče. Za šest let to můžeme napravit!

Čtenářská diskuze