Vzdělávání bude jiné. Online výuka mění školy

REGION – Královéhradecký kraj v době uzavření škol přišel s nabídkou pomoci pedagogům všech typů škol v oblasti online vzdělávání, a to prostřednictvím webových stránek Školy sobě.

homeschooling-5121262

Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato iniciativa však nekončí, kraj ji plánuje dále rozvíjet a školy v používání online nástrojů podporovat.

Náměstkyně ocení školy

„Iniciativa školy sobě byla zpočátku založena proto, aby pomohla ředitelům a učitelům s online výukou v době uzavření škol. Měli jsme tým lektorů, pořádali webináře, nabízeli pomoc přes e-mail i telefon. Úzce jsme spolupracovali s odbory školství jednotlivých obcí s rozšířenou působností, zástupci místních akčních plánů a každý týden pravidelně konzultovali, co se v regionu děje a jak která škola přistoupila k online vzdělávání. Mapovali jsme, ve které škole chybí technika, kde mají problémy s internetovým připojením a pomohli, když doma děti neměly potřebné technické vybavení,“ zhodnotila činnost Martina Berdychová, která je odpovědná za krajské školství.

Iniciativa Školy sobě bude mít svůj význam i po skončení koronakrize. Kraj chce této situace využít jako šance na změnu způsobu vzdělávání a maximálně podpořit to, na co se školy během pandemie musely adaptovat, to je využívání online nástrojů a jednotné komunikační platformy jako usnadnění přístupu ke vzdělávání. Na stránky Školy sobě bude dále umisťovat výukové materiály, odstartuje fórum pro sdílení zkušeností učitelů a uskuteční další webináře. Dále chce spolupracovat se všemi zřizovateli v dovybavení škol potřebnou technikou.

„Nemůžeme se spoléhat na to, že všechno bude jako dříve. Oblast vzdělávání se nám mění a chceme tuto skutečnost využít. Stále jsou mezi řediteli a učiteli tací, kteří potřebu necítí a online výuku si představují tak, že dětem pošlou e-maily s úkoly nebo je jednou týdně kontaktují přes Bakaláře. Setkala jsem se i s tím, že v rámci jedné školy využívali i několika komunikačních cest. Máme před sebou velký úkol. V motivaci učitelů nesmíme přestat, aby věděli, jak se s případnou opakovanou situací vyrovnat. Virtuální prostředí je jiné a řada škol a učitelů měla a má obavy do tohoto světa vstoupit. Proto se stránky Školy sobě neuzavírají,“ doplnila Berdychová.

Chce také v příštích dnech ocenit školy, které přistoupily inovativně k online vzdělávání, využily podpory Královéhradeckého kraje nebo se například radily s jinou školou a problémů se nezalekly. Zájemci o odběr novinek se také mohou registrovat na webu skolysobě.cz. Každý týden tak obdrží e-mailem newsletter s informacemi, co se událo a co zajímavého se chystá.

Inspirace pro další školy

„Ukážeme tak na dobré případy z praxe a tím inspirujeme i ostatní školy. Ty, které do rozjetého rychlíku naskočily, už mají velký náskok.

Chceme, aby všechny děti měly rovné podmínky pro vzdělávání, srovnatelné možnosti a hlavně, aby je učení bavilo,“ dodala k hodnocení krajské iniciativy Berdychová.

Kraj ocení i lektory, kteří v době krize nebyli lhostejní, pomáhali školám s online výukou a realizovali webináře.

„Přála bych si, aby se učitelé nebáli udělat krok do online světa. Nebudou v tom sami, neztratí se. Určitě jim pomůžeme a předáme zkušenosti. Jsme přece Školy sobě,“ vysvětlila podporu kraje náměstkyně Martina Berdychová.

Čtenářská diskuze