Výtvarník Doležal ze Záměle vystavuje Na Mostě

ZÁMĚL/HRADEC KRÁLOVÉ – Farmaceutická fakulta v Hradci Králové přivítala výstavu umělce ze Záměle.

SAM_9040

Autor Jaroslav Doležal se spoluorganizátorkou prezentace Marií Rumlarovou.
Foto: Redakce

Stejnojmennou výstavu Polychromované dřevěné plastiky výtvarníka Jaroslava Doležala, člena Unie výtvarných umělců Hradec Králové, mj. žijícího a tvořícího v Záměli na Rychnovsku, jsou k vidění do letošního 2. září v Galerie Na Mostě. Najdete ji v budově Farmaceutické fakulty UK v Heyrovského ulici.

Technolog loutek

„Jaroslav Doležal se narodil v roce 1948 v Hradci Králové. Od té doby se do města stále vrací i přesto, že má svoji dílnu v Záměli. Střední umělecko-průmyslovou školu – obor hračka, loutka – vystudoval v šedesátých letech v Brně. Dva roky poté svoji uměleckou dráhu započal v hradeckém divadle Drak. Zaměstnání technologa loutek přerušil na dva roky v roce 1974. V té době vedly Doležalovy kroky do Naivního divadla v Liberci. Na volnou nohu se pustil v devadesátých letech, přičemž kontakt s okolním světem a nastupující generací udržoval od roku 1994 na DAMU v Praze.

Pracoval tu jako externí pedagog na katedře alternativního a loutkového divadla. Nadále také trvala jeho spolupráce s loutkovými divadly v Hradci Králové, Liberci, Mostě, Českých Budějovicích, Brně a Litvínově, v Bánské Bystrici, Walbrzychu a Kanadě. Jeho dílo má příznivce mj. v Budapešti, Vídni, ale také v Tokiu nebo Soulu,“ prozradila Orlickému týdeníku Marie Rumlarová, která se na přípravě Doležalovy prezentace spolupodílela.

Čtenářská diskuze