Výstava historických vánočních a novoročních pohlednic

Sbírka Josefa Matušky čítá celkem čtvrt milionu pohlednic

OHNIŠOV – V budově tamního obecního úřadu proběhla v sobotu výstava vánočních a novoročních pohlednic sběratele Josefa Matušky, a to těch vydaných do roku 1930.

Josef Matuška, jehož sbírka čítá neuvěřitelných více než 250 tisíc pohlednic různých žánrů, vybral několik desítek těchto pohlednic, a to nejen českých – respektive v té době československých a rakousko-uherských, ale i zahraničních, například německých a maďarských.

V Ohnišově byly k vidění například vánoční a novoroční pohlednice s mysliveckou tématikou, dokonce prý vánoční pohlednice jako první připomínají myslivce, dále pohlednice s klasickými atributy štěstí – jako kominíčci, prasátka, podkovičky či čtyřlístky a podle Josefa Matušky velice sběratelsky ceněné pohledy s mikulášskou tématikou a čerty. Veselé a šťastné svátky na pohledech přáli i Tři králové, trpaslíci, různé krojované postavičky, roztomilá děvčátka, muzikanti, koledníci, zvířátka a podobně.

Josef Matuška si cení série pohlednic podle básně Karla Jaromíra Erbena Štědrý večer ze sbírky Kytice s veršíky. Například známé „Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku, komu ty co dobrého, neseš na památku“?. A také pohlednice s textem z 30. 12. 1900, kdy si naši předkové přáli do nového tisíciletí.

Součástí výstavy byly i publikace, do nichž Josef Matuška přispěl svými historickými obrázky z regionu, například Orlické hory se představují na starých pohlednicích, kam dodal více jak třetinu publikovaných fotografií – historických pohlednic, Zmizelé Sudety, O lyžařích a lyžích, Hory Orlické – na Jiráskově horské cestě, Stopy starých časů – Nové Město nad Metují a také stolní kalendáře Stopy starých časů.

Josef Matuška se také na výstavě pochlubil unikátní „historickou“ pohlednicí, kterou mu letos vydalo Nové Město nad Metují při příležitosti jeho výstavy Staré pohlednice vyprávějí… v tamní knihovně. Historických novoměstských pohlednic vlastní Josef Matuška asi 2600, stejně jako pohlednic Hradce Králové. Například Dobrušky, kde letos také vystavoval, má aktuálně více jak 650 kusů, Opočna 800 a Rychnova nad Kněžnou 1 200 pohlednic.

Výstava zaujala řadu návštěvníků, i přespolních, dokonce například přijeli až z Úpice.

Text a foto: Irena Voříšková

Čtenářská diskuze