Vyšetřovatelé rozdávali pokuty za pálení porostu

PARDUBICKÝ KRAJ – Hasiči Pardubického kraje během pátku 11. března likvidovali celkem pět požárů porostu. Jednotky musely hasit plameny v Hroubovicích, České Třebové, Dvakačovicích i Vysoké na Svitavsku.

Zřejmě ten největší požár likvidovalo sedm jednotek hasičů odpoledne u zříceniny hradu Nový hrad v Nových Hradech nedaleko zámku. Jednalo se o požár celého kopce o rozloze asi 10 000 m2.

„Hořel náletový porost i stará tráva. Bohužel foukal hodně vítr, a tak se jednotky snažily, aby se požár dále nerozšířil. Na místě jsem udělil pokutu muži, který plošně vypaloval porost,“ uvedl Jaroslav Kubíček, vyšetřovatel hasičů územního odboru Ústí nad Orlicí. Zásah byl náročný, protože hořelo v kopci, a navíc foukal dosti silný vítr.

Během dne byly uloženy hned ve dvou případech pokuty.

„Hasiči opět upozorňují na to, že můžete zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouštíte přestupku dle zákona o požární ochraně, za který fyzické osobě hrozí pokuta do 25 000 korun. Podnikající fyzické osoby a právnické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jim hrozí pokuta do 500 000 korun – stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru,“ dodala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Čtenářská diskuze
Tags: ,