Vyšetření na magnetické rezonanci bude dostupnější

RYCHNOVSKO – Pacienti v Královéhradeckém kraji, kteří mají podstoupit vyšetření na magnetické rezonanci, se dočkají dřívějšího termínu vyšetření. Oblastní nemocnice Trutnov totiž nedávno posílila směny, a zdravotníci tak vyšetří více pacientů, než tomu bylo doposud. V regionu je totiž v nemocnicích Zdravotnického holdingu zatím pouze jediný přístroj a o ten byl enormní zájem. V příštím roce bude navíc díky dotacím vyměněn za modernější a nabídne ještě širší spektrum výkonů. Další přístroj v regionu pak přibude v polovině roku v Náchodě.

3 (1)

Foto: Zdravotnický holding KHK kraje

Velký zájem o magnetickou rezonanci v trutnovské nemocnici vyústil v posílení směn na tamním radiodiagnostickém oddělení. Dříve zde denně přístrojem vyšetřili zhruba sedm pacientů, nově jich zvládnou až o 50 % více.

Na oddělení se ale už těší na nový přístroj, který se nemocnici podařilo získat díky dotacím z IROP.

„Na jaře dojde k výměně této rezonance za modernější, která nabídne i širší spektrum výkonů a kratší dobu vyšetření. Lékařům zase kvalitnější zobrazovací schopnosti umožní přesnější diagnostiku. Přístroj bude umístěn ve zcela nových prostorách v přízemí budovy gynekologie, kde nyní probíhá rekonstrukce. Úpravy jsou prováděny za provozu, ale snažíme se, aby se pacientů dotkly co nejméně,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu KH kraje a ON Trutnov Miroslav Procházka.

Zprovoznění nové rezonance za necelých 24 milionů korun bez DPH je plánováno na přelomu března a dubna 2019. Zhruba 85 % ceny pokryje dotace z IROP.

Stávající trutnovská rezonance bude využita i nadále. Královéhradecký kraj ji totiž v rámci humanitární spolupráce s Arménií nabídl tamním lékařům.

„Vloni koncem roku se s jejím chodem přijeli seznámit odborníci z Ústřední vojenské nemocnice z Jerevanu. Kraj ji chce dle předběžné domluvy darovat Arménii jen za náklady za její odvoz,“ řekl k záměru kraje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar.

V příštím roce přibude v kraji další přístroj, magnetické rezonance se dočká nemocnice v Náchodě, a to díky dotaci od Královéhradeckého kraje. I zde budou pro její instalaci zapotřebí drobné stavební úpravy, které mají začít na jaře. Předpokládaná cena investice je okolo 35 milionů korun.

Čtenářská diskuze