Výcvik hasičů na záchranu ze zamrzlé hladiny

KRAJ – Mrazivé dny uplynulých dní hasiči ještě naplno využili pro výcvik. Na lomu Libeč u Trutnova byly ideální podmínky, na 18 cm silné ledové ploše se uskutečnil celokrajský výcvik třicítky hasičů ze všech územních odborů, kteří si vyzkoušeli různé techniky záchrany osob ze zamrzlé hladiny.

„Při výcviku si hasiči vyzkoušeli veškeré záchranné práce na zamrzlé hladině, jednalo se o metodu upoutaného zachránce, záchranu pomocí spodního dílu nastavovacího žebříku i pomocí raftového člunu. Při pohybu na ledu nesměly být opomenuty i základy bezpečnosti práce a téma sebezáchrany. Při teoretické přípravě si příslušníci připomněli základní pravidla při poskytování první pomoci v případě podchlazení a provádění tepelného zábalu,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová

Při výcviku využívali hasiči suchých obleků, ale ne vždy může být tento speciální oděv rychle po ruce. Pro případ nebezpečí z prodlení mohou provést hasiči záchranu i v běžném zásahovém oděvu, vyzkoušeli si tak i tuto variantu. Mohli si tak udělat představu, jak je pohyb ve vodě v nasáknutém třívrstvém oděvu náročný. Někteří odvážlivci si dokonce na vlastní kůži vyzkoušeli, jak působí ledová voda na jejich tělo, aniž by na sobě měli suchý nebo zásahový oblek.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,