Vtrhnul k nám masopust

Voděrady, Rokytnici v Orlických horách, Bačetín a další obce zaplaví 1. a 2. března maškary.

DSCN7457RYCHNOVSKO – Každá masopustní maska mívala v minulosti svůj význam. Nejznámější byla maska medvěda, jemuž se přisuzovaly magické vlastnosti, především plodnost, která mohla být přenesena na ženy i celé hospodářství. Při každé zastávce si s ním proto hospodyně a děvčata musely zatancovat. Medvěda na provaze vodil medvědář nebo žid.

Ženy se většinou maskovaly za muže a muži za ženy – ti hlavně za nevěsty nebo za báby s nůší. Chybět nemohla nevěsta s ženichem, Slamák – s oblekem ze slámy, pestrobarevný Masopust, biřic, policajt, vojáci a Turci. Masky představovaly také zástupce různých profesí, jako například kominíka či řezníka ,a někdy i konkrétní osoby z té které obce. Každá oblast kraje měla své určité oblíbené maškary. Běžné byly i pohádkové postavy nebo masky démonické – smrtka, vodník, čert či anděl. Důležitá v průvodu byla i kobyla (klibna).

„Máme masku kobyly, ale s ní to je složitější, je minimálně pro dva či tři lidi, kteří musejí jít společně. A také není jednoduché v ní celý den vydržet,“ řekl organizátor novoměstského masopustního  průvodu Jiří Hladík.

P1210585V Novém Městě nad Metují nepřerušilo konání masopustních průvodů, a to přímo v masopustní úterý – na takzvané ostatky, ani období socialismu. Pořádal je tehdy občanský výbor Krčín. Nyní ostatky chystá občanské sdružení Krčínský prak ve spolupráci s dalšími spoluorganizátory. Masky pro asi šedesát lidí získali před více než dvaceti lety jako vyřazené z fundusu pražského Národního divadla. A nové šije Jana Podolská.

 

MASOPUST V REGIONU

DSCN74701. března:

Bačetín – masopustní právo bude maškarám předáno v 9.30 hodin v Sudíně na návsi. Od 15 hodin bude otevřena Rotunda, kde se bude grilovat kýta.

Orlické Záhoří – sraz je ve 14 hodin na parkovišti u hotelu Kunštát, od 15 hodin budou připraveny zabíjačkové speciality v restauraci U Romana a živá hudba

Libel – účastníci průvodu se sejdou v 9 hodin U Zlatého klasu, průvod Liblí bude doprovázet harmonikář Bohuslav Permský.

Lično – Sbor dobrovolných hasičů Lično pořádá Ostatkový průvod masek obcí, sraz je v 7 hodin v truhlárně firmy Triztal. V 8 hodin je odjezd masek do Radostovic, následně pak do Ostašovic a zpět do Lična.

Ledská – pořádá SDH Ledská, průvod obchází čtyři vesnice – Velkou a Malou Ledskou, Hřibiny a Paseky

P12105602. března:

Rokytnice v O. h. – průvod pátého Rokytnického masopustu se vydá v 9 hodin od školní jídelny na náměstí. Ve školní jídelně bude pak od 16 hodin masopustní veselice a ve 21 hodin je na programu pohřbívání basy.

„V Rokytnici v Orlických horách se dle dostupných zdrojů poslední masopust slavil za 2. světové války. Je tomu tedy již dlouhých 68 let, kdy tato tradice usnula. A protože se nám zdálo, že je to velká škoda, a protože lidské radosti, veselí a pocitu souznění kvapem ubývá už i na vesnicích, rozhodli jsme se s partou kamarádů tuto tradici v duchu našich předků znovu oživit. Oblečte masku a přijďte mezi nás,“ zvou pořadatelé.

 

Čtenářská diskuze