Vrcholí oslavy výročí narození Františka Kupky

OPOČNO/DOBRUŠKA – Celý letošní rok si Opočno i Dobruška připomíná 150. výročí narození nejvýznamnějšího opočenského rodáka, malíře Františka Kupky. Narodil se 23. září 1871. Proto také v září – 10. a 11. – proběhne hlavní část oslav.

Oslavy připravilo Opočno společně se sousední Dobruškou, městem Kupkova mládí. V Opočně na vás čeká výstava originálů Kupkových maleb nebo třeba módní přehlídka inspirovaná malířovou tvorbou.

Na pátek 10. září si Opočno připravilo vernisáž výstavy fotografa Karla Steinera žijícího v Paříži, který stál u zrodu spolupráce mezi Opočnem a francouzským Puteaux. Na výstavě budou k vidění i vítězné práce amatérské fotografické soutěže na téma abstrakce, kterou v rámci Kupkova výročí pořádají společně Opočno s Dobruškou. Samo umístění výstavy do zámecké oranžérie slibuje neopakovatelný zážitek.

Fotograf Karel Steiner má svůj ateliér ve francouzském Puteaux, kde žil a tvořil také František Kupka. Součástí výstavy jeho fotografií v palmovém skleníku budou i vítězné snímky soutěže na téma abstrakce. Tu v rámci 150. výročí Kupkova narození vyhlásila města Opočno a Dobruška. Vernisáž výstavy proběhne v pátek 10. 9. v 16.00 hodin. Otevřeno pak bude v sobotu 11. a neděli 12. 9. od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.

Módní přehlídka na zámku

Módní přehlídka na zámeckém nádvoří se také uskuteční v pátek 10. září, a to ve 20 hodin. Na přehlídce budou předvedeny i modely inspirované tvorbou Františka Kupky.

Modely představí Butik SVstyle Opočno – Šárka Vondřejcová, SPŠ Otty Wichterleho Červený Kostelec a VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní Praha. Předprodej vstupenek v Informačním centru Opočno. Součástí vstupenky je welcome drink a drobné občerstvení. Vstupné je 290 korun.

Kupkovy originály pouze v sobotu

V sobotu 11. září v 10 hodin se uskuteční slavnostní vernisáž výstavy originálů Kupkových maleb z let 1902–1908. Originály budou umístěny ve výstavní síni Františka Kupky a Luboše Sluky a k vidění budou pouze v sobotu do 18 hodin.

Odpoledne již bude patřit Dobrušce, kde v 15 hodin proběhne slavnostní otevření nového muzea věnovaného Kupkovi v domě, kde strávil své dětství. V rámci muzejní noci pak budete moci zdarma navštívit všechny expozice dobrušského muzea (od 17 hodin). Dále můžete navštívit koncert v Husově sboru či zhlédnout v kině hraný dokument Francek.

Pokud nestihnete Francka v Dobrušce, bude k vidění i v Opočně, a to v neděli 12. září od 15 a 16 hodin v netradičních prostorách opravené kostnice u Mariánského kostelíku.

Čtenářská diskuze