Vladimír Šmicer: „Odtamtud cítím jenom boj o moc, o rozhodčí…“

Rudolf Řepka v Opočně.        Foto: Markéta Vlachová.

Rudolf Řepka v Opočně.                                                                                              Foto: Markéta Vlachová.

 

RYCHNOV N. K. – Spolu s Vladimírem Šmicerem patří mezi hlavní tváře Fotbalové evoluce (Fevoluce). RUDOLF ŘEPKA, bývalý generální sekretář FAČR, se zapojil do očisty českého fotbalu. Spolu s Vladimírem Šmicerem a Tomášem Neumannem, trenérem české futsalové reprezentace, jezdí po okresech, kde se formují nové kandidátky proti dosavadním členům OFS, spjatých s trestně stíhaným 1. místopředsedou FAČR Romanem Berbrem.

 

 

V Opočně nastínili plány Fevoluce

 

Na prosincové návštěvě v Opočně všichni tři nastínili plány Fevoluce, jež chce pomoci vyčistit žumpu, která pod Berbrovou vládou a aktivní podporou KFS a OFS zaneřádila český fotbal a v očích veřejnosti získala nálepku korupce a prohnilého prostředí.

Také zdůraznili, ať se noví kandidáti nenechají zastrašit a jsou ve střehu, protože Berbrovi pohrobci nespí, pracují na udržení svých pozic a používají unfair prostředky. Sami to poznali při návštěvě Orlickoústecka, kde na ně byla zavolána policie. Pokud bychom byli naivní, můžeme se domnívat, že to byla čistá náhoda, navíc v okrese, kde KFS vládne jeden z Berbrových věrných Michal Blaschke.

„Na okresech se objevuje spousta zapálených lidí, komunikujeme spolu, věřím tomu, že chtějí dělat lepší fotbal než dosud, nejen z hlediska morálky. Kdyby mě hnutí zvolilo, rád bych ve vedení pracoval s lidmi, kteří mají jiné myšlení, než převažovalo doposud. Chtěl bych, abychom nemuseli dbát na nějaké politické boje, ale na fotbal. A mně přijde, že třeba teď na Strahově už skoro nedělají fotbal, ale jenom politiku. Ne všichni, samozřejmě. Ale FAČR má být servisní organizací pro okresy a kluby. A já odtamtud cítím jenom boj o moc, o rozhodčí… Přitom ligu už si řídí profesionální fotbal, to by neměla být starost asociace, ta by hlavně měla vytvářet podmínky pro mládež,“ vidí naději v nových lidech Vladimír Šmicer.

 

Náhoda nebo pomsta výkonného výboru?

 

Přestože ví, co od lidí na FAČR může čekat, teď jejich praktiky poznal na vlastní kůži i Rudolf Řepka.

Minulé úterý usedl na budapešťském stadionu Puskas Arena na významné místo a v roli delegáta UEFA bude dozorovat utkání Ligy mistrů RB Lipsko-Liverpool FC. Tím Rudolf Řepka dvouletou roli delegáta UEFA uzavře. Snad zatím.

„Je to skvělý pocit, když si uvědomíte, že jste mezi osmi vyvolenými v celé Evropě, kteří od UEFA dostanou důvěru, některým našim činovníkům navzdory, hned na první únorové kolo UEFA Ligy mistrů! Více než prestižní utkání Lipsko vs. Liverpool se prostě nedá odmítnout! Je to čest, jak pro mě osobně, tak ale především pro celý český fotbal, který tímto se vší pokorou a úctou v zahraničí reprezentuji!“ těšil se na zápas Rudolf Řepka i přes rozhodnutí VV FAČR.

Českého funkcionáře vysokého mezinárodního renomé – člen disciplinární komise evropské fotbalové unie – odvolalo vedení FAČR.

Hlasování výkonného výboru na posledním zasedání fotbalové asociace bylo přesvědčivé – Rudolf Řepka, bývalý generální sekretář spolku, nebyl zařazen na listinu českých delegátů pro UEFA, čímž v této funkci, již vykonával mnoho let, končí.

Ruku proti tomuto návrhu, který oslabí pozici českého fotbalu v mezinárodní struktuře, zvedli jen dva členové orgánu: bývalý reprezentant Karel Kula, jenž ví, jak je těžké se prosadit do takové pozice, a vytrvalý kritik Berbrova korupčního systému Pavel Nezval, předseda Řídící komise na Moravě.

Ostatní zúčastnění, někteří hlasovali přes videotechniku, ochotně českého zástupce, jenž si svými schopnostmi a znalostmi vydobyl na UEFA silnou pozici, obětovali. I s dosti škodolibými poznámkami. „Vždyť si to užil,“ s nádechem závisti upozornili na jeho úspěšnou kariéru v evropských komisích.

Výkonný výbor byl jako obyčejně ´vzorně´ připraven, materiály v písemné podobě nalezli statutární zástupci nejpočetnějšího sportovního spolku v republice až na stole při příchodu.

Možnost připravit se na jednání předem, jak by se od orgánu, který organizaci řídí, očekávalo, tudíž nulová. Proslýchá se, že záměrem bylo právě vyřadit Řepku z listiny delegátů UEFA. Kdyby se ve fotbalovém hnutí záměr rozšířil, nemuselo by všechno proběhnout tak hladce.

Když před dvěma lety Řepka odcházel po dohodě z místa generálního sekretáře FAČR, vložil do ní, že ho spolek ponechá na postu delegáta UEFA. Na dva roky. Lhůta už skončila a dalších zápasů se v této pozici nedočká.

Řepka přestal být k bývalému zaměstnavateli oddaně loajální, přidružil se k těm, kteří kritizují zrůdný Berbrův korupční systém – což konstatovaly i policejní vyšetřující orgány.

A to lidé, kteří nadále drží moc, především předseda Martin Malík, jenž je Berbrovi vděčný, že se vůbec do této pozice dostal, a členové výkonného výboru, oddaní přisluhovači ´náčelníka´ Miroslav Liba a Michael Blaschke nemohli překousnout. Pro ně muselo být přímo potěšením povozit se na vzdělanějším a intelektuálně vyspělejším jedincovi.

Pro ně nepříznivá, pro český o fotbal ovšem pozitivní zpráva je, že Malíkova likvidační akce nemá dopad na Řepkovu pozici v disciplinární komisi, jedné z nejvlivnějších v systému UEFA. V ní má mandát na čtyři roky, obhájil ho v roce 2019 a tedy ještě dva roky ho čeští přízemníci svrhnout nemohou. A navíc o dalším jeho působení rozhoduje UEFA.

Místo zkušeného vyslance půjde reprezentovat český fotbal nováček ředitel oddělení logistiky Jiří Novák. Už se může těšit na duely dorostenců a dorostenek a bude zajímavé počítat, kdy se dostane na vyřazovací kola Ligy mistrů jako jeho předchůdce.

Zdroj: efotbal.cz

Čtenářská diskuze