Vladimír Růžička: „U nás se hokej blbě nedělá!“

 

Foto: Markéta Vlachová.

Foto: Markéta Vlachová.

 

Přesto, že se hradeckému Mountfieldu v extralize zatím nedaří tak, jak by si představoval, v letošním ročníku Ligy mistrů válí! Po semifinálovém dvojutkání se švédským Djurgardenem slaví postup do finále rok od roku prestižnější soutěže!

HRADEC KRÁLOVÉ – V něm se utká s dalším švédským týmem – Frölunda Indians, jenž v druhém semifinále dvou zástupců Švédska přešel přes Luleu. Když k týmu Mountfieldu přišel v průběhu sezony Vladimír Růžička, aby doplnil trenérský tým Tomáše Martince, část fanoušků a veřejnosti nesla rozhodnutí majitele Miroslava Schöna dost nelibě. Hlavně na sociálních sítích, ale také při zápasech, vyjadřovali podporu oblíbenému Tomášovi Martincovi. Také výsledky a předváděná hra po Růžičkově nástupu sváděly k přesvědčení, že to bylo šlápnutí vedle. Jenže zkušený trenér, který vyhrál dvakrát mistrovství světa a dvakrát dovedl k titulu pražskou Slavii, začíná dokazovat, že neztratil nic ze svého trenérského umění a tým si pod jeho vedením začíná sedat.

Po odvetě s Djurgardenem bylo vidět, jak si postupu do finále cení. „Jsem za postup rád, užíváme si to, ale doufám, že si tenhle úspěch přeneseme do ligy,“ přeje si VLADIMÍR RŮŽIČKA.

 

Foto: Markéta Vlachová.

Foto: Markéta Vlachová.

 

Jak byste krátce zhodnotil dnešní odvetu?

Důležitým momentem byla přesilová hra Djurgardenu, v nichž trefil pouze tyčku. My přesilovku následně ubránili a celkově jsme pak byli silní na kotouči a ve středním pásmu. Byli jsme dravější než soupeř a rozhodl asi první gól, který jsme vstřelili my. Po něm jsme ožili, přesto se Djurgarden pořád zkoušel vrátit do zápasu. Chtěl bych dnes pochválit hráče, kteří hráli velmi dobře, a vysoko také stavím týmový výkon. A samozřejmě nesmím zapomenout na vynikajícího Maziho v bráně. Jsme rádi, že jsme se do finále probojovali.

Jak si ceníte toho, že jste přešli přes švédský tým, kdy je nám švédský hokej dávaný za vzor?

Já si myslím jednu věc. A to, že pořád naše hráče pořád podceňujeme. Už jsem to zmínil po prvním zápase ve Švédsku. Pořád u nás vyzdvihujeme švédský hokej, finský… Samozřejmě, jejich hráči jsou dobří, ale já si myslím, že naši hráči jsou také dobří a jednoznačně to dokázali! Dokázali to s Mannheimem i Zugem. Proti velmi silným týmům. Znovu to potvrdili v tomto semifinále. Už ve Švédsku jsme byli jednoznačně lepší. Dnes byl zápas vyrovnanější, Djurgarden byl nepříjemný. Hrál vabank, protože potřeboval vyhrát. Je vidět, že naši hráči, teď to nemyslím jen ohledně Mountfieldu, ale i na naše ostatní extraligová mužstva, jsou konkurenceschopní. Za poslední čtyři roky měl český hokej vždy tým v semifinále Ligy mistrů. A pak pořád čtu, jak máme špatné hráče, jak tady děláme hokej špatně… Za sebe musím říct, že mi tohle vadí a nesouhlasím s tím! To je jako s našimi mladšími hráči. Nemáme špatné mladé hráče. Nechci říkat, že je to výborné, ale tak špatné, jak o tom furt čtu v novinách, to není! Jsem rád, že jsme zápasy se Švédy dali na tyhle negativní zprávy aspoň malou odpověď. Kluci s takovým týmem jako je Djurgarden poradili, a kdo na to koukal, tak musel vidět, že jsme za Švédy vůbec nezaostávali. Naši hráči byli rychlejší a hodně důslední. Vždyť nám Djurgarden dal za dva zápasy pouze jeden gól.

Není to i o trenérech, co hráčům povolí? Takové zápasy, jako byl ten dnešní, v extralize tolik vidět nejsou… Nebo jich je hrozně málo.

Musím říct jednu věc, že trošku nesouhlasím! Víte proč? My jsme se už o tom bavili a já jsem o tom přemýšlel. Jak je možné, že když porovnám týmy v Lize mistrů, ať to byl Mannheim, ať to byl Zug a dnes Djurgarden, a naše v extralize, když hrajeme s Kladnem, se Spartou, Třincem, Libercem, Brnem, tak mi připadá, že pro nás jsou extraligové zápasy těžší než v Lize mistrů. Nevím, čím to je. Ale na druhou stranu zase říkám, že ta naše mužstva jsou lepší, aspoň mi to tak vychází. Říkám to dokola, vy novináři to hrozně ovlivňujete, jak je tady v našem hokeji pořád něco špatného. Není přece možný, když se tři nebo čtyři roky po sobě český tým dostane do semifinále, aby u nás bylo všechno špatně. Pořád se mluví o tom, jak se hokej dělá dobře ve Švédsku, ve Finsku. Ano, taky si myslím, že to dělají dobře, ale určitě za nimi tolik nezaostáváme.

Není to třeba tím, že česká extraliga je víc taktická a v Lize mistrů se více lítá, hraje nahoru-dolů a naše týmy dokážou hru přečíst, najít si pak tu díru a využít chyby?

Je to možné. Ale zase se vrátím k tomu, jak se omílá, že nestačíme bruslařsky. Když se zaměřím na naše zápasy v Lize mistrů, tak nás nikdo nepřebruslil, nepřehrál. Všichni naopak měli obrovský problém s naším středním pásmem, protože se přes něj nemohli k nám dostat. Když jsem o tom mluvil s Honzou Kovářem, tak mi přiznal, že si s tím Zug vůbec nevěděl rady. Oni na takovou hru vůbec nebyli připravení. Kluby ve Švýcarsku, ve Finsku i Švédsku jsou na tom takticky hodně dobře, mají kvalitní trenéry a věřím jedné věci, že se všichni na zápasy připravují. I Djurgarden byl připravený, dnes to v utkání ukázal. Ale naši hráči to dobře zvládli. Pro nás bylo finále obrovskou motivací, klukům jsme to cpali do hlav už minulý týden, ať ukáží, že hráči ze Švédska, Švýcarska nejsou lepší než oni! Vždy, když se nám něco nepovede, nebo vypadneme na mistrovství světa nebo z Ligy mistrů, hned to kritizujeme. Amerika na dvacítkách vypadla ve čtvrtfinále a samozřejmě to byl pro ni neúspěch, ale rozhodně to Američané nekritizují tak jako my. Pořád se dokola říká, jak je všechno špatně a já znovu opakuju, že tomu tak není! Hokej se vyrovnává a je to vždy na hraně úspěchu a neúspěchu. My to pak ještě víc nafoukneme, ale hlavně do toho negativního, což si myslím, že je špatně.

Jak jste viděl dvacítku na mistrovství světa?

Pořád čtu a poslouchám, jak je u nás všechno špatné. Velice dobře to trefil Milan Antoš, když poukázal na to, že jsme měli v kádru čtrnáct hráčů, kteří hrají v Kanadě, USA a ještě v Evropě. My pořád zatracujeme náš hokej. U nás se to tak blbě nedělá! Ano, musí se to víc rozpitvávat, jak přitáhnout dobré věci ze Švédska, Finska, Švýcarska, Kanady a USA, ale pořád musíme hrát náš český hokej. Vždyť naši hráči mají svou kvalitu. A ne pořád číst, že se máme cpát do švédského hokeje. To, ať se na mě nikdo nezlobí, ale já bych nechtěl hrát švédský hokej! Mám ke Švédům respekt, jsou to výborní hráči, ale také jsem předvídal, a příjemně mě překvapilo, že jsme se jim vyrovnali a stačili jim. Jsem rád i za hráče, že to dokázali všem ostatním a nejenom v těch dvou semifinálových zápasech, ale i těch předešlých.

Je to i o sebevědomí. Trenéři to musí umět do hráčů nahustit, jako vy do Hradeckých, a pak je vidět výsledek na ledě…

Víte co… Ti hráči to hrají na ledě. Trenéři jim dají servis, taktické věci, ale je to o hráčích. Ti to na něj musí přenést. Podívejte se dnes na našeho brankáře. Už to říkám dlouho, že máme nejlepšího gólmana v lize. Trošku mě pak zaráží, že nejsme schopni zahrát v extralize to, co předvádíme v Lize mistrů. Ale sezona bude ještě dlouhá. (usmívá se)

Po jednom ligovém zápase jste si stěžoval, že tým neposlouchá, jak by měl. Začal už poslouchat, když pomineme utkání s Mladou Boleslaví, které vám nevyšlo?

Boleslav nám nevyšla, ale my jsme si ten zápas prohráli sami. Ano, v utkání se nám nedařilo, ale deset minut před koncem jsme 2:0 vedli. Zkrátka mužstvo taková utkání musí vyhrávat. My jsme udělali zbytečnou chybu, zbytečný faul… Udělali jsme dvě tři chyby a soupeř je potrestal. Nám fantasticky chytá Mazi, proto mě to mrzí, že takové zápasy nedovedeme k výhře. Přišel další zápas a přesně jsem věděl, že Mazi dostane maximálně jeden gól. Jak my dáme jeden dva, věděl jsem, že to dnes uhrajeme.

A poslouchá teď už tým?

(směje se) To se musíte zeptat hráčů. Jsme spokojení, že se nám v poslední době začalo dařit, ale nesmíme usnout na vavřínech. V tomhle ohledu je hokej nevyzpytatelný. Je to hodně vyrovnaný a rozhodují maličkosti.

Foto: Markéta Vlachová.

Foto: Markéta Vlachová.

Změnili jste styl hry po Vánocích a prohře s Plzní? Jste teď více ofenzivnější, dravější směrem dopředu… Vpředu hrajete na větší riziko, vzadu je to stejné…

Musíte. Hra se mění, ale na co klademe důraz, je dobruslování hráčů směrem dozadu. To si myslím, že tady ze začátku chybělo. Haprovalo to, kdo má jít dozadu… To jsme malinko upravili. (usmívá se) Jsem rád, že to funguje.

Během zápasu měníte styl hry, tempo… Z toho se dá usuzovat, že tým je poslušný?

To si neumím představit, že by tým nebyl poslušný. Zatím se mi to nestalo. (usmívá se) Důležité je, aby to hráči na ledě odehráli tak, jak si to nějak představujete. Hokej je o chybách. Ono je hezké jim něco říkat a malovat, ale pak jdete na led a puk lítá zleva doprava. Hráči jsou pak unavení a z toho ty chyby pramení.

I když jste ve své kariéře zažil spoustu úspěchů, kam řadíte postup do finále Ligy mistrů?

Strašně moc si toho vážím. I kvůli divákům, kterých dnes přišlo šest tisíc. Sice nám sezona zatím nevychází, jak bychom si přáli, ale diváci dnes byli úžasní. Já ze srandy říkám, že oni nám půl zápasu tleskají a my pak prohrajeme. Jsem za postup rád, užíváme si to, ale doufám, že si tenhle úspěch přeneseme do ligy a bude se nám dařit i v ní.

Čtenářská diskuze