Vladimír Růžička: „Přesilovky jsme hráli špatně“

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

HRADEC KRÁLOVÉ – V kariéře už zažil mnoho zápasů v nichž šlo o hodně. Jako reprezentační trenér zvládl dvě finále mistrovství světa. Jeho premiéra ve finále Ligy mistrů však vítězná nebyla. Přesto je VLADIMÍR RŮŽIČKA na svůj tým hrdý a na cestu Ligou mistrů až do finále.

Krátce po skončení finále, jak byste utkání zhodnotil?

Měli jsme vynikající vstup do zápas, kdy se nám podařilo vstřelit gól. Bohužel, tři rychlé góly Frölundy pramenily z toho, že jsme měli dva vyloučené hráče za sebou. Přesilovky měli Švédi hodně dobré, přehrávali nás. Párkrát je vyčapal Mazi, odrážely se tam puky… Při tom prvním gólu si myslím, že střelci sjel puk z hokejky a ten se dostal k volnému Hjalmarssonovi. Trošku náhodný gól… Ale Frölunda ukázala ohromnou sílu. Vyhrála Ligy mistrů počtvrté, což rozhodně náhoda není.

Rozhodly necelé tři minuty v závěru první třetiny, pak už to vypadalo, že má Frölunda zápas pod kontrolou…

Kontrolovali si to, ale kdybychom vstřelil kontaktní gól, nějaké šance jsme měli, mohlo být ještě drama. Oni taky neměli moc šancí. Hokej je v tomhle nevyzpytatelný. Během krátké doby se toho dá stihnout hodně, což předvedla Frölunda třemi rychlými góly. Něco se vám povede a zápas se pak vyvíjí jinak.

Sice jste vstřelili vedoucí branku z přesilovky, ale jinak vám moc nešly…

Jak říkáte, dali jsme z jedné vedoucí gól, ale jinak jsme je hráli špatně. To byl ten diametrální rozdíl od soupeře, který, jak už jsem říkal, je hrál fantasticky.

Jaké emoce ve vás momentálně převládají. Smutek z prohry nebo aspoň malá radost, že jste se dostali do finále?

Mrzí to určitě. Všichni jsme chtěli vyhrát a vzít pohár Frölundě, která jej do té doby vyhrála třikrát. Na druhou stranu chci poděkovat hráčům, protože makali, dřeli… A co musím zmínit, jsou fantastičtí diváci. Co zase předvedli, je úžasné! Zase jsme ukázali, že jsme hokejový národ.

Vy také už dlouho čekáte na nějakou trofej…

Když hrajete finále, vždycky chcete vyhrát. Ale prohrajete a dlouho to ve vás zůstane. Je to škoda, šanci jsme určitě měli. V zápasech play off jsme nedostali víc jak jeden gól, ale Frölunda nám dala tři. Kdyby vedla o gól, mohli jsme s výsledkem ještě něco udělat. Ale když je to o dva, je to vždycky těžší.

V první třetině zachytily kamery, jak hráčům říkáte, ať se uklidní a nenechají se strhnout diváky a atmosférou. Opravdu potřebovali zklidnit emoce?

To je právě hodně vachrlaté. Dáte gól, jste v euforii… Zdálo se mi, že jsme začali malinko bláznit, a jelikož je Frölunda zkušené mužstvo, čekal jsem, že růžky vystrčí. Mrzí mě i naše oslabení, tam nás dostala pod tlak. Celé play off jsme měli málo vyloučených a paradoxně dnes jsme jich nasbírali hodně.

Jak velkou komplikací bylo, že nemohli hrát vytrejdovaní hráči? V neděli v extralize v derby nastoupili a dnes nastoupit nemohli…¨

Měli jsme na finále dvacet hráčů do pole a hráli všichni. Z juniorů jsme ještě vzali Váchala, který byl na soupisce. Bylo důležité, že se nám v extralize nikdo nezranil, protože už nikoho dalšího na soupisku Ligy mistrů dopsat nemůžete. Kdyby se nám tři čtyři zranili, tak nevím, co bychom dělali…

Vaše cesta až do finále Ligy mistrů vypovídá něco o českém hokeji?

Pořád tvrdím, že jsem rád za český hokej a za naše hráče. Stojím si za tím, že naši hokejisti jsou pořád podceňovaní. České týmy byly několikrát v semifinále a Sparta ve finále. Odehrát takový zápas s týmem, který je asi nejlepší v Evropě, tak musíme být na ty hráče pyšní. Samozřejmě jsme měli v týmu hráče bez zkušeností, což také rozhoduje. Máme to tak půl na půl. Někteří hráli podobný zápas poprvé, před takovou atmosférou a navíc finále. Nebylo to pro ně vůbec jednoduché.

Mluvíte o podceňování českých hráčů. Myslíte to z české strany nebo i ze světa?

Myslím si, že je to hodně z naší české strany. Nám se něco nepovede a hned jsme hrozně kritičtí. Už jsem o tom mluvil po Djurgardenu. Nemyslím si, že je to výborný, ale taky si nemyslím, že je to tak špatný. Český tým, ať už repre nebo klub, vypadne ve čtvrtfinále, prohraje nějaký zápas a hned jsme posedlí tím, jak je všechno špatně. A s tím já jednoznačně nesouhlasím! Není to tak, jak píšou novináři, kteří jsou k tomu hodně kritičtí…

Myslíte si, že svět vidí český hokej lépe, než Češi samotní?

To je dobrá otázka třeba pro Švédy. (usmívá se) Ti viděli, jak jsme hráli. Cesta ligových klubů Ligou mistrů a naše až do finále, během níž jsme vyřadili Mannheim, Zug a Djurgarden, ukázala, jak na tom český hokej je. Vždycky, i když jsem trénoval nároďák, byl český hokej respektovaný, a také ukázal, že má dobré hráče!

Čtenářská diskuze