Vínu se v podhůří našich hor daří

Další ročník NovoVinobraní proběhl v sobotu 10. září v Novém Městě nad Metují. Připravil je pěstitel vína Libor Hovorka s rodinou v rámci Dnů evropského dědictví.

20160910_144308

Pohoda u vína.
Foto: Mirko Voříšek

NOVÉ MĚSTO N. M. – Vinné révě zatím přálo počasí a v současnosti je už vinice pod ochrannou sítí proti ozobu od špačků a kosů.

„Jaro jsme v Novém Městě nad Metují přestáli bez mrazíků a rovněž kroupy se nám vyhnuly, takže z tohoto pohledu je vše v pořádku. Očekávám bohatou úrodu, obdobnou jako v loňském roce. O její kvalitě nebo nekvalitě bude možné hovořit, až budu mít sklizeno. Sklízet hodlám na počátku října. Bude záležet na počasí. Pouze trochu bojuji s plísněmi, ale snad to nebude nic zásadního,“ prozradil Libor Hovorka.

Začalo to před šesti lety

Ten založil vinici před šesti lety, kdy vysázel na jedné z historických viničních teras 160 sazenic vína odrůd Livora a Seyval Blanc.

Vinice v podhůří Orlických hor není příliš obvyklá. Pěstování vinné révy ve městě je však historicky již třetím pokusem.

„K prvnímu pokusu o založení vinice ve městě došlo v první polovině šestnáctého století, vínu se ale v našich klimatických podmínkách nedařilo, takže po několika desetiletích pěstování skončilo. Pak se o obnovení vinohradu pokusil kupec Antonín Hartman, který vybudoval tyto terasy. Utratil za ně celé jmění a dobré víno z nich nevzešlo. Pro mě je ale pěstování révy koníček, na němž nejsem existenčně závislý,“ řekl Libor Hovorka.

Času prý zabere takový koníček hodně. Vinici musí vinař okopávat jednou měsíčně, réva se musí také zastřihávat, zalamovat a ošetřovat proti plísním a dalším nemocem i proti škůdcům.

Čtenářská diskuze