Videopřenos z místa laické resuscitace na Rychnovsku

REGION – Operátoři linky 155 v Královéhradeckém kraji ročně zahájí necelých 800 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací.

Videopřenos upravený tisk

Ilustrační foto: ZZS KHK kraje

Jde o situace, kdy na základě informací z tísňové výzvy rozpoznají příznaky srdeční zástavy nemocného. V takovém případě ihned po identifikaci místa zásahu začnou volajícím radit, jak postiženému poskytnout potřebnou pomoc. Smyslem tohoto postupu je provádění neodkladné resuscitace postiženého ještě před příjezdem odborné pomoci a tím také zvýšení jeho šancí na přežití srdeční zástavy.

Starý systém nemusí dostačovat

„Ani tento systém, běžně používaný v celé ČR, však za určitých okolností nemusí dostačovat. Zdravotničtí operátoři se totiž musí spolehnout na to, že jim volající předal pravdivé a úplné informace a že resuscitaci nemocného podle jejich rad opravdu provádí, pokud možno co nejlépe. A právě v případě složitých situací může významně napomoci mobilní aplikace Záchranka. Ta totiž začátkem září jako první v Evropě zavedla novou funkcionalitu v podobě videopřenosu z místa události. Svým způsobem tak operátorům umožní, aby se na místo zásahu podívali ještě dříve než nejbližší výjezdová slupina záchranářů. Mohou si tak udělat přehled o situaci na místě, o stavu nemocného nebo kvalitě prováděné resuscitace,“ uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Právě takovýto postup pomohl v minulých dnech k úspěšné resuscitaci třiapadesátiletého muže, který byl stižen srdeční zástavou na Rychnovsku. Při této události totiž operátoři využili možnost videopřenosu prostřednictvím svědka, který měl ve svém telefonu aplikaci Záchranka nainstalovánu. Mohli si tak udělat dokonalý přehled o situaci a korigovat provádění neodkladné resuscitace.

„Na místě následně zasahovaly výjezdové skupiny z Rychnova nad Kněžnou ve spolupráci s královéhradeckou leteckou záchrannou službou.

Zasahující lékaři tak unikátně mohli na svých mobilních telefonech vidět probíhající laickou resuscitaci nemocného již cestou k němu. Muže ihned po příjezdu přebrali do své péče a zahájili rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Během ní jej mimo jiné napojili na přístrojové dýchání a podali mu pět defibrilačních výbojů. Po 15 minutách se zasahujícím posádkám podařilo obnovit spontánní srdeční aktivitu nemocného, takže mohl být po provedení všech nezbytných úkonů převezen k dalšímu ošetření do královéhradecké Fakultní nemocnice,“ doplnil Ivo Novák.

Využití videopřenosu neuniklo ani řediteli Aplikace Záchranka Filipu Maleňákovi:

Aktivní využití

„Jsme rádi, že je videopřenos aktivně využíván – je to pro nás potvrzením, že měl vývoj novinky, která vznikla díky podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR a Nadace Vodafone, smysl. Je jasné, že bude chvíli trvat, než se nová technologie zaběhne a bude běžnou součástí vybraných tísňových hovorů, už teď ale vidíme, že právě telefonicky asistovaná první pomoc bude opravdu jednou z oblastí, ve které budou videopřenosy velkým přínosem.“

Díky využití moderních technologií tak mohou operátoři tísňové linky využívat obrazový přenos například z místa dopravní nehody. Získají tak důležité údaje, potřebné k vyslání odpovídajících sil a prostředků ZZS. Svědkové události, volající na linku 155, pak mohou být instruováni k poskytování odpovídající první pomoci.

Čtenářská diskuze