Věřte nevěřte – Zamíří Pelta opravdu na Spartu?

Málokterý pořad se stal takovým fenoménem, jako Věřte nevěřte. Americký seriál vysílaný společností Fox v letech 1997 až 2002, který vysílala také jedna naše komerční televize, si díky své temné a záhadné tématice získal obrovskou popularitu po celém světě. Jak to ale bylo s příběhy, které měly být skutečné?

beyond-belief-fact-or-fiction-35f1770623_660x371

 

RYCHNOV N. K. - Představovat koncept seriálu je zřejmě zbytečné. Samotná tématika byla přitom až jednoduše geniální. Každý díl pořadu představil divákům pět příběhů se záhadným a mnohdy až magickým příběhem, který zdánlivě nelze vysvětlit racionálními způsoby. Diváci měli hádat, který z příběhů se skutečně odehrál a který je pouze scénáristická fikce. Na konci pořadu se to dozvěděli.

Celkově bylo odvysíláno 225 příběhů, z nichž 132 příběhů pravdivých a 93 příběhů vymyšlených. Většina těch skutečných byla sesbírána spisovatelem Robertem Tralinsem, který má na svém kontě řadu především science fiction knih.

V současné době, kdy jsou v naší republice kvůli nouzovému stavu pozastaveny, některé už byly ale úplně zrušeny, všechny sportovní akce a soutěže, si můžeme jeden takový příběh „Věřte nevěřte“ převyprávět. Nejvyšší fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA nepřináší v době přestávky žádné skandály s pochybnými rozhodnutími rozhodčích, není vidět kontroverzní Roman Berbr ani „předseda“ Komise rozhodčích Jozef Chovanec. Přesto si český fotbal žije dál své zákulisní příběhy.

 

Foto: čtk.

Foto: čtk.

 

O tom, že se možná připravuje comeback další kontroverzní postavy českého fotbalu do pražské Sparty Miroslava Pelty, který je jedním z obžalovaných v kauze rozdělování sportovních dotací, jsme psali už dříve. Ale co když možnému návratu Pelty předcházela ještě jedna velmi zajímavá rošáda?

Není žádným tajemstvím, že v pražské Slavii nadále trvají názorové rozepře mezi Jaroslavem Tvrdíkem, předsedou představenstva, a Janem Nezmarem, sportovním ředitelem. I to mohl být jeden z důvodů, proč Nezmar už několikrát uvažoval o své výpovědi ve Slavii. Otázkou je, kam by mohly směřovat jeho další kroky. Odpověď se nabízela po spekulacích, že by z Plzně mohl do pražské Sparty zamířit Adolf Šádek, její generální ředitel, jenž si už v předstihu koupil v Praze byt od bývalého hráče Sparty Michala Kadlece, v současné době působícího ve Slovácku. Právě Nezmar měl v Plzni Šádka nahradit. Proč taková akce „kulový blesk“ měla proběhnout?

Sparta už dlouho čeká na nějaký hmatatelný úspěch, a jak to v českém fotbalu chodí, k tomu potřebujete mít šikovného „šíbra“, což pochopil i šéf klubu Daniel Křetínský. Sportovní ředitel Tomáš Rosický splňuje požadavky po sportovní stránce, co se týká hledání posil a dalšího směrování klubu, ale rozhodně to není zákulisní hráč, čemuž se ani není co divit, když prošel zahraničními kluby, Dortmundem a Arsenalem, kde se fotbal nedělá „po česku“.

Proto, když padla varianta se Šádkem, zacílila Sparta ne na další velkou rybu, ale „velkého čápa“ Peltu. A že je v současné době obžalován? To přece v českém prostředí nikomu nevadí, protože se prý pilně „pracuje“ na jeho očištění…

Pokud vše dopadne, jak má, možná se zase dočkáme divadelní hry na téma „cinklé jaro“. Fotbalovým zákulisím však také létají částky, které stály Plzeň a Slavii tituly. V jednom případě se mluví o 10 milionech a ve druhém o 15 pro jednoho vysokého funkcionáře z Plzeňska… Ale znáte to, lidi toho napovídají…

Zpět ke Spartě. O jedné velké funkcionářské „posile“ jsme se už zmínili, ale ke změnám dojde také v kádru. Smlouva končí Kangovi a také se mluví o tom, že se Letenští chtějí zbavit Benjamina Tetteha, čímž by uvolnili místo pro mladého Adama Hložka. Vytipovanými posilami jsou Zdeněk Ondrášek z Dallasu, podobného bijce měla Sparta naposledy v Lukášovi Hartigovi, a v Polsku působící stoper Tomáš Petrášek. Na spadnutí je rozšíření trenérského týmu o Martina Svědíka ze Slovácka. Václav Kotal by tak měl od podzimu k ruce mladou krev Šmarda – Loučka – Svědík.

Také se hypoteticky můžeme dočkat toho, že až Miroslav Pelta jako nový sportovní ředitel Sparty bude prodávat Adama Hložka do Lipska, nestřelí vedle jako v případě prodeje Tomáše Rosického do Dortmundu, kdy oznamoval: „Tomáše Rosického jsme prodali za 25 milionů západoněmeckých marek.“ To bylo v roce 2001. Asi byl v té době lepší kurs než u té východoněmecké…

Je tento celý příběh PRAVDA nebo FIKCE?

To už nechám na vás…

Čtenářská diskuze