Věra Jičínská – femme fatale z podorlické Dobrušky

DOBRUŠKA/HAVLÍČKŮV BROD – Výstava FEMME FATALE: České umělkyně s pařížskou zkušeností v Galerii výtvarných umění v Havlíčkově Brodě vyhradila čestné místo uměleckým dílům ze sbírek Vlastivědného muzea v Dobrušce.

IMG_1465

Snímek z expozice Věry Jičínské.
Foto: Archiv dobrušského muzea

Jedná se zejména o soubor jedenácti obrazů a kreseb Věry Jičínské doplněný o sádrovou bustu této mimořádné ženy z dílny Marty Jiráskové. Všechna tato díla dominují výstavním prostorům, které se nacházejí v prvním patře již zmiňované galerie. Ukazuje se tu stále rostoucí zájem významných galerií o Věru Jičínskou, kterou sňatek s Prokopem Laichterem pevně připoutal k Dobrušce. V našem městě pak prožila velkou část svého plodného, ale předčasně vyhaslého života.

Majetek města

Díky manželovi, který ji nikdy nepřestal mít rád a snil o stálé expozici jejích děl, se celoživotní umělecká tvorba Jičínské stala v sedmdesátých letech minulého století majetkem našeho města. Města s hlubokou uměleckou tradicí, které si váží odkazu svých předků. Města, kterému jen nedostatek finančních prostředků brání, aby odkazu Věry Jičínské-Laichterové věnoval významnější pozornost. Proto se sen Prokopa Laichtera, který svou ženu miloval až za hrob, pomalu a částečně plní na jiných místech, mezi které patří Národní galerie v Praze i již v úvodu zmíněná Galerie výtvarných umění v Havlíčkově Brodě. Chcete-li na chvíli vstoupit do Prokopova snu a obdivovat tvorbu jeho životní družky, můžete tak učinit na výstavě Femme fatale. Tam ji najdete v čestném sousedství děl českých malířek a sochařek, které studovaly a tvořily v Paříži v prvních třiceti letech minulého století.

Jmenovitě se jedná o Zdeňku Braunerovou, Marii Galimberti-Provázkovou, Miladu Marešovou, Vlastu Vostřebalovou-Fischerovou, Mary Durasovou, Julii Winterovou Mezerovou, Boženu Jelínkovou Jiráskovou a Linku Procházkovou.

„Všechny tyto autorky se odhodlaly tvořit v Paříži a především načerpat zde pro svoji tvorbu zásadní témata a inspiraci, najít svůj vlastní styl, seznámit se s dynamickými uměleckými proudy, které zde v tu dobu vznikaly, poznat další umělce, a především prosadit se,“ řekla hlavní autorka výstavy Daniela Růžičková.

Výstava Femme Fatale bude v havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění k vidění do konce března.

Vladimír Svatoň

Čtenářská diskuze