Venkov trpí nedostatkem obchodů

REGION – Situace ohledně obchodní obslužnosti venkova není vůbec růžová. Zástupci obchodníků, samospráv, státu i politiků upozorňují na fakt, že hrozí uzavření stovek prodejen, což by v konečném důsledku způsobilo zhoršení kvality života pro statisíce lidí.

prodejna_obchod

Ilustrační foto.

Minulé úterý se konal seminář upozorňující na krizi venkova, kterého se mimo jiné účastnili Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, zástupci ministerstev pro místní rozvoj, zemědělství, vnitra, průmyslu a obchodu nebo Odborový svaz pracovníků obchodu.

Na semináři zaznělo, že dvě třetiny lidí v České republice chtějí, aby byly ztrátové prodejny na venkově dotovány. Údaj vychází z výzkumu agentury Ipsos.

Tuzemští obchodníci už nějaký čas důrazně varují před neuspokojivým stavem malých prodejen na venkově. Českého maloobchodu se nedotkl trend zvyšování platů, a tím pádem je obtížné ve venkovských prodejnách udržet kvalitní personál. Malé prodejny musejí být pro ztrátovost zavírány.

„Provozování prodejen v obcích do 500 obyvatel je veřejná služba, nikoliv podnikání,“ říká Lukáš Němčík, mluvčí skupiny COOP, jejíž venkovské prodejny jsou vesměs ztrátové.

I když si lidé mohou za vyšší platy dovolit více nakupovat, při zvýšení platů zaměstnanců prodejen se také zvyšuje ztrátovost i malých prodejen v regionech, a ty jsou tak bohužel po stovkách zavírány.

Čtenářská diskuze