Veletrh práce představil školy i zaměstnavatele

RYCHNOV N. K. – Společenské centrum v Rychnově hostilo čtvrtý ročník výstavy středních škol a zaměstnavatelů.

IMG_5797

Na prezentaci přítomné přívítalo hned několik osobností. Zleva Petra Matějíčková z pořádající Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje, dále náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, starosta Rychnova n. K. Jan Skořepa, ředitelka rychnovského Úřadu práce Hana Kasperová, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Radek Jakubský, místostarostka Rychnova Jana Drejslová a členka dozorčí rady Krajské hospodářské komory a radní města Rychnova n. K. Iva Skřítecká.
Foto: Michal Sedláček

Máme nedostatek pracovníků napříč všemi obory, chybí lidé do strojírenských oborů, služeb, málo je například i řidičů. Českou republiku v posledních letech postihla personální krize a na jejím vrcholu je podhůří Orlických hor. S malým počtem zaměstnanců se snaží bojovat mimo jiné i Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje, která v Rychnově minulý pátek a sobotu zorganizovala již čtvrtý ročník Prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Ta je určena především pro děti z osmých a devátých ročníků základních škol.

Šedesát škol a dvacet zaměstnavatelů

„Letos k nám přijelo šedesát škol a dvacet regionálních zaměstnavatelů, kteří společně s přítomnými zástupci středních škol žákům ukážou, kde se dá po základní škole studovat a potom i pracovat,“ řekla k zahájení akce Petra Matějíčková z pořádající Hospodářské komory.

Trendem poslední doby je seznamovat děti s možnostmi budoucího povolání již v brzkém věku. Zaměstnavatelé se doslova předhání v různých nabídkách a benefitech, aby nalákali nové zaměstnance. Žáci, kteří končí základní školu, jsou přitom v ideálním věku, kdy by pomalu měli začít o své budoucnosti rozhodovat.

„Doufám, že si všichni vyberou správnou školu či zaměstnání a školy budou v dalších letech spokojeny s počtem svých studentů,“ prozradila k tomu náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová.

Na výstavu se přišla podívat také vedoucí rychnovského Úřadu práce Hana Kasperová, která přítomným připomněla, jak malá je na Rychnovsku nezaměstnanost. Je to pouhých 1,1 %, v Královéhradeckém kraji potom 2,2 % a v celé České republice 3,1 %. Rychnovský úřad práce přitom aktuálně eviduje přibližně dva a půl tisíce volných pracovních míst, přičemž asi jeden a půl tisíce je s požadavkem na cizince.

„Tato výstava je pro náš region velmi důležitá, protože jsme na špici v průmyslovém rozvoji i v nízké míře nezaměstnanosti,“ řekl k výstavě rychnovský starosta Jan Skořepa, který také přítomné žáky vyzval, aby si našli práci na Rychnovsku a v našem regionu zůstali.

To by si jistě přáli i místní zaměstnavatelé, které v dalším rozvoji neustále brzdí malý počet zaměstnanců.

Čtenářská diskuze