Ve Zdobnici vznikne nové návštěvnické středisko

RYCHNOV N. K. – Rychnovský zámek byl svědkem podpisu memoranda, které stvrdilo vznik nového návštěvnického střediska v Orlických horách.

IMG_6659

Vznik Domu přírody Orlických hor svým podpisem stvrdil i starosta Zdobnice Petr Novotný. Právě v jeho obci bude instituce působit.
Foto: Michal Sedláček

Turistický ruch v našem regionu podpoří v dohledné době důležitý projekt. V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory vznikne nové návštěvnické středisko. Sídlem Domu přírody Orlických hor se stane budova bývalé školy ve Zdobnici.

Jistotu vzniku střediska dodal podpis memoranda, které minulý čtvrtek na rychnovském zámku stvrdili hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, starosta Zdobnice Petr Novotný, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) František Pelc a ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka. Podpis umožnil přípravu projektu a dotační podporu z Operačního programu životní prostředí pro programové období 2014–2020.

Expozice a visutá lávka

„Nosným prvkem Domu přírody Orlických hor bude trvalá interaktivní expozice o Orlických horách. Součástí tohoto Domu přírody bude též visutá lávka od Domu přírody na protější svah o délce 350 m a výšce 35 m nad řekou Zdobnicí,“ řekl k projektu starosta Zdobnice Petr Novotný.

Právě v jeho obci bude Dům přírody v objektu bývalé školy realizován, přičemž majitelem i provozovatelem bude právě obec Zdobnice. Návštěvníci se mohou těšit také na různé audiovizuální prezentace nebo na tematické přednášky. Vše bude samozřejmě zaměřeno na region Orlických hor, který je stále větším lákadlem pro české i zahraniční turisty.

„Orlické hory patří k nejatraktivnějším lokalitám Královéhradeckého kraje. Abychom zachovali jejich jedinečný ráz, musíme k nim přistupovat s respektem a úctou. Dům přírody by nám v tom měl pomoci. Početnou skupinu návštěvníků by proto měli tvořit žáci základních škol,“ vysvětlil hejtman Jiří Štěpán.

Malebná krajina Orlických hor se tak zařadí po bok těch českých i evropských lokalit, které již svá návštěvnická střediska mají. Dům přírody bude navíc zastřešovat také odpočinkové a volnočasové aktivity, bude zde hygienické zázemí, informační kiosek nebo prodej regionálních produktů, tiskovin, map a dalších materiálů.

Čtenářská diskuze