Varování z kraje. Nový stavební zákon prý ohrožuje samosprávu

KRAJ – Rada Královéhradeckého kraje 3. ledna na mimořádném zasedání odmítla návrh rekodifikace stavebního práva, který krajům k připomínkovému řízení předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Návrh omezuje práva samospráv.

zákon_paragraf

Ilustrační foto: Pixabay.com

„Jde o významnou změnu, která velmi ostře zasahuje do činnosti krajů, měst a obcí, a to i v oblasti samostatné působnosti. Jde v podstatě o rozbití spojeného modelu veřejné správy a návrat k centralizaci. Zákon připraví Krajské i místní samosprávy o právo organizovat své vlastní území. Existuje také skrytá hrozba ve formě vyvlastňování ve prospěch developerů, které ohrožuje nejen obce a města, ale i soukromé vlastníky,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Odporuje to Ústavě ČR

K problematickým otázkám patří také plánované direktivní převedení pracovníků krajských a městských stavebních úřadů do státní služby, což odporuje Ústavě ČR. Tito pracovníci by navíc museli rozhodovat o problematice, pro kterou nebudou dostatečně připraveni.

Své stanovisko podložené konkrétními připomínkami odešle Královéhradecký kraj v nejbližších dnech Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.

Čtenářská diskuze
Tags: