Vánoční nadílka hasičům šla i do Rychnova

RYCHNOVSKO – Profesionální hasiči si před Vánoci slavnostně převzali nová zásahová vozidla a další zásahové prostředky.

Technika HZS (2)

Nová technika pro hasiče vyšla na téměř 70 milionů korun.
Foto: HZS KHK kraje

Náklady na pořízení nové techniky jsou v celkové výši 66,5 milionu korun včetně DPH.

Většinu pokryly dotace z Evropské unie či Fondu zábrany škod, ale na financování se podílel také Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a státní rozpočet.

Technika pro pohraničí

„Novou zásahovou techniku a speciální prostředky, které budou používány při záchraně života, zdraví a majetku občanů celého kraje a česko-polského pohraničí, si převzali hasiči z Královéhradeckého kraje na centrální stanici v Hradci Králové. Aby se nejen v nových vozech vrátili z každého zásahu vždy bezpečně zpět na stanici, to jim popřál krajský ředitel HZS František Mencl i hejtman Jiří Štěpán,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Slavnostního předání se dále zúčastnili služební funkcionáři HZS Královéhradeckého kraje, představitelé samospráv, dodavatelé techniky a další hosté. Nové vozy se nyní rozjedou na stanice HZS po celém kraji.

„Nově pořízenou technikou zajišťujeme převážně obnovu současné požární techniky. Vozy, které slouží profesionálním hasičům dnes a za které máme náhradu, budou předány bezúplatně jednotkám požární ochrany obcí,“ uvedl při slavnostním předání ředitel krajských hasičů František Mencl.

Nově pořízenými vozy a speciálními prostředky jsou automobilový žebřík AZ 42 Magirus, dva rychlé zásahové automobily, tři technické chemické automobily, tři cisternové automobilové stříkačky CAS 30, kontejner pro nouzové zastřešení včetně kontejnerového nosiče, dvě sady pro stabilizaci výkopů a bateriové vyprošťovací zařízení.

Žebřík či technický automobil

Do rychnovské stanice zamířil zmíněný žebřík AZ 42 Magirus za 20,5 milionu korun, pořízený ze státního rozpočtu v rámci investičního programu Rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém kraji. Plně automatický automobilový žebřík s pracovní výškou 42 metrů se zalamovací sadou je postaven na podvozku Iveco Magirus. Nasazení této techniky najde uplatnění zejména při požárech, likvidaci živelních pohrom a technických zásazích s nutností využití výškové techniky. Vzhledem k rozloze a členitosti průmyslové zóny je zalamovací sada ideálním řešením. Velkou výhodou této sady je zlepšení dosahu techniky do hůře dostupných míst, například za římsy a hrany střech.

Chemický automobil do Rychnova

Technický chemický automobil zamířil do tří stanic, a to do Rychnova nad Kněžnou, Náchoda a Trutnova, náklady na pořízení (celkem 17 milionů korun) byly uvolněny z projektu Interreg V-A Česká republika – Polsko, Bezpečné pohraničí, dotace ve výši 85 %. Technický automobil chemický umístěný na podvozku Iveco Daily 4×4 s plně automatickou převodovkou nahradí zejména dosluhující kontejnerovou techniku. Automobil přiveze na místo zásahu prostředky pro likvidaci úniků nebezpečných látek, zásobu dýchací techniky a protichemických oděvů, dekontaminační sprchu a mnohé další. Zadní část vozidla je pro větší variabilitu osazena zvedacím čelem a je uzpůsobena pro převoz dvou kontejnerů (klecí) s další výbavou. V tom spočívá výhoda širšího pole využití vozů.

Čtenářská diskuze
Tags: ,