Vánoce budou trávit u stromečku společně

Vloni si zazpívalo koledy v neratovském kostele přímo na Štědrý večer tři sta lidí

NERATOV – Letošní vánoční čas stráví přibližně dvacet z dvaceti pěti klientů Sdružení Neratov o. s. společně v náručí horského chráněného bydlení. Několik z nich odjede na svátky ke svým rodinám nebo příbuzným. Mluvčí sdružení Zdenky Burešové jsme se zeptali:

Jak u vás vypadají běžné sváteční dny?

Svou náplní se moc neliší od klasických rodinných Vánoc, jen je ta naše „rodina“ trochu větší, než je běžné. O Štědrém dni vše začíná koledami, které zpíváme společně v našem kostele. Pokračujeme večeří – rybí polévka, salát s kaprem a cukroví. Vloni jsme měli i houbového kubu. Potom následuje nadílka, nebo spíše nadílky. První, společná, se uskuteční v naší jídelně u velkého společného stromečku. Většina rodin a i obyvatelé našeho Domova pak mají ještě menší nadílku u sebe doma. Nakonec vyrážíme na půlnoční mši svatou, na níž přijíždí lidé z širokého okolí, kteří zpívají společně koledy.

Pokud by lidé chtěli pomoci zdejším klientům, jak a čím mohou?

Protože mnoho obyvatel našeho Domova nemá rodiny, uvítáme každého, kdo by nám chtěl pomoci s nadílkou dárků. Svá přání sepisují všichni dohromady, aby je mohli společně také používat a nezáviděli si, že někdo třeba dostal „lepší“ dárek. Loni dostali mnoho dárků na hry a sport, letos jsou v jejich „dopise Ježíškovi“ například věci do kuchyně (hrnce, utěrky, příbory či misky) nebo koupelny (osušky, sušáky na prádlo), ale i hrací karty nebo náhradní špičky na šipky. Pomoci může každý, nejlevnější dárky se vejdou i do stokoruny. Seznam je k prohlédnutí na www.neratov.cz, pokud někdo nemá přístup k internetu, rádi s ním vhodný dárek dohodneme třeba po telefonu.

Kam mohou lidé tyto věci posílat?

Dárky mohou dopravit do Neratova osobně nebo poštou (na adresu Bartošovice v Orl. h. 84, 517 61 Rokytnice v Orl.h.), pokud dárce bydlí v okolí Neratova, můžeme se i dohodnout, že u něj dárek vyzvedneme. Je také možné zaslat nám libovolnou finanční částku a domluvit se, které dárky za ni máme zakoupit. Prosíme, aby se zájemci ozvali paní Kláře Kadlecové (tel. 494 599 157, mail klara@neratov.cz), která jim ráda sdělí, které dárky jsou již zamluvené, a jak je nejlépe do Neratova dopravit.

Děkujeme za rozhovor.

Foto: Archiv Sdružení Neratov o.s.

 

 

 

Čtenářská diskuze