Vandalismus na cyklostezkách nebere konce

NÁCHODSKO -  V letních dnech využívá cyklostezek a cyklotras v okolí Náchoda tradičně velký počet turistů, návštěvníků, ale i místních obyvatel. I proto o tato turisticky atraktivní místa město Náchod pečuje, udržuje komunikace i odpočívadla a veškeré zázemí, které se podařilo v posledních letech vybudovat.

vandalismus_1

Vandalismus na cyklostezkách nebere konce.
Foto: Město Náchod

„Nechybí odpočinkové zóny, informační tabule, cvičební stroje i opravny kol. To všechno slouží nám všem. Bohužel se však neustále setkáváme v této souvislosti s naprosto nepochopitelným vandalismem a ničením,“ uvedla mluvčí radnice Nina Adlof.

Příkladem je odpočívadlo na cyklostezce z Náchoda do Velkého Poříčí, ohnutý sloupek u podjezdu pod hlavní cestou u hranic s Polskem nebo poničené sezení v altánu v Bělovsi u nového mostu v Lázeňské ulici.

„Je to neuvěřitelné, člověku to až bere chuť, cokoliv nového budovat. Za posledních deset let se v Náchodě nainvestovalo 1,8 miliardy korun do veškeré infrastruktury a veřejného prostoru a jsem přesvědčen, že to je vidět a stálo to za to. To, že si však neumíme zvelebování našeho okolí vážit, mě opravdu štve,“ zlobí se starosta Jan Birke.

Dodává, že není snad dne, aby město neřešilo nějakou opravu vandaly poničeného zázemí.

„Město Náchod například zakoupilo před dvěma roky čtyři opravny kol v rámci jednoho z česko-polských projektů, aby sloužily jako pomoc pro cyklisty v nesnázích. Přibližně před měsícem byly všechny opravny kontrolovány, zkompletovány a opraveny, neboť měly všechny utrhané nářadí, vytrženou pumpičku a podobně. A dnes už máme další upozornění na jejich poškození, to je prostě neuvěřitelné. Mám takový vztek, že kdybych u toho někoho chytil, s chutí ho přivážu na náměstí k pranýři a jeho jméno zveřejním bez ohledu na důsledky. To dříve fungovalo dokonale, dnes jsme bohužel často i nevšímaví,“ dodal Jan Birke

Je v zájmu všech upozornit a zasáhnout, pokud se staneme svědky vandalismu.

„Proto chceme všechny občany vyzvat k tomu, aby v případě, že budou svědky takovéhoto neomluvitelného jednání, aby si to nenechali pro sebe nebo do zpráv na sociálních sítích, ale okamžitě volali Městskou policii Náchod na linku 156,“ doplnila Nina Adlof.

Čtenářská diskuze