Valná hromada OFS Rychnov už 8. ledna? Kam spěchají Berbrovi věrní?

Bude po volbách co slavit?               Foto: fotbalfoto.

Bude po volbách co slavit?
Foto: fotbalfoto.

Čtvrteční zasedání VV OFS Rychnov (3. 12.) přineslo kromě jiných projednávaných věcí i jeden zásadní termín. A tím je pátek 8. ledna 2021. V tento den se bude konat Volební valná hromada OFS Rychnov n. K.

 

RYCHNOV N. K. – Jak jsme již psali v několika předešlých vydáních, Berbrovi poskoci na okresech a krajích se začali aktivizovat a pracovat na přípravách valných hromad, aby nebyli odstaveni od svých koryt a pokračovali ve stejných kolejích s jasným cílem. Nastavený systém vytvořený Bebrem a jimi, díky jejich poslušnosti, zachovat. Nebo si někdo myslí, že tito nohsledi budou chtít něco reformovat?!

Obrázek o jejich mizivé sebereflexi a hroší kůži přinášejí důkazy v podobě rozhovorů předsedy Martina Malíka, člena VV FAČR Miroslava Liby nebo reakcí na sociálních sítích generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho ml. Až si člověk říká, jestli všichni netrpěli časově ohraničenou demencí nebo spadli z Marsu, když o ničem nevěděli, jak tvrdí… To si opravdu myslí, že lidé jsou padlí na hlavu?

Další skutečností je, že jak na stránkách KFS KHK, tak OFS Rychnov n. K. chybí alespoň malá zmínka o zatčení prvního místopředsedy Romana Berbra. Proč se k této kauze a zároveň ostudě celého českého fotbalu nevyjádří předsedové KFS a OFS? Že by strach, alibismus nebo čekání na to, kdyby se vše otočilo zpět?

 Chceme to dělat jinak a po novu

  Kandidát na předsedu OFS Rychnov Miroslav Martínek objíždí a oslovuje okresní kluby se žádostí o podporu při nadcházející volbě a také s kouzelnou větou, že chce vše dělat jinak, po novu… Jak po novu, Miroslave Martínku? A co jste dělal do této doby, že jste to po novu a jinak nedělal?

Už nebudete u klubů chtít podporu za to, že se zachrání v soutěži, jako jste to dělal před valnou hromadou v roce 2017, kdy jste oslovoval kluby, aby podpořily současného předsedu Miloše Židíka? Vypadá to, že všechny „duté ovečky“ najednou prozřely, zjistily, jaký byl Berbr špatný člověk a oni jsou úplně jiní… Tady se hodí známé přísloví: „Kam vítr, tam plášť!“

ajděte v sobě ještě malý kousek svědomí a trochu sebereflexe, ať nejste ještě víc k smíchu, než zatím jste… Na jedné straně Martínek prohlašuje, jak chce změnu, ale na druhé dodává, že se na okresech (myšleno po volbách) stejně nic nezmění a zůstanou tam stejní lidé. Takže to je jasná záruka toho, že všichni budou jednat po novu!

Pokud na OFS a KFS zůstanou ti samí lidé, bude s fotbalem amen!

  Už chápu… Miroslav Martínek už nebude šedou eminencí a řídit závěr krajského přeboru jako v roce 2019, kdy si vzal na svá bedra záchranu několika klubů. „Měl i „spočítáno“, že v jedné divizní skupině konkrétní mužstvo neudělá potřebný počet bodů, aby mělo koeficient na udržení, protože ve třech skupinách byl různý počet týmů. Tím pádem nespadne Náchod a z přeboru spadne o jeden tým méně,“ říká náš zdroj, který se ozval hned po posledním zápase loňského ročníku. Takhle to v současném systému totiž funguje, když to máte „ošéfované“.

A tyto „zákulisní a postranní taktiky“ provádí místopředseda OFS! Neříká se tomu náhodou korupce? Po novu už to nebude dělat sám, ale asi pověří jiného „koníka“. Takhle to máme chápat?

Další příklad? Když se na fotbale potkal s předsedou klubu, kde jsem trénoval, tak se drze zeptal: „Co byste chtěli, když o nás pořád takhle píše?“ Čímž byly myšleny výkony rozhodčích.

Nebo po již známém báčku Opočno-Přepychy, dostali rozhodčí nařízeno nepoškozovat ani jeden klub, jak se nám svěřil jeden ze sudích. Copak rozhodčí nemají nastupovat do zápasu bez úmyslu stranit jednomu mužstvu? Jak tohle může někdo, kdo je řídí, vůbec vypustit z úst? Už tohle je jeden z důkazů o pokřiveném systému, který ve fotbalu funguje.

Jak říkal Michal Prokeš, pokud na OFS a KFS zůstanou ti samí lidé, bude s fotbalem amen. Nikdo snad nevěří tomu, že lety budovaný systém budou chtít Berbrem prověření a provaření lidé změnit! I když takových jsme po roce 1989, kteří převlékali kabáty, poznali mnoho.

„Panem et circenses“

  Proberbrovská, vlastně teď by se spíš lépe dala nazvat prolibovská kandidátka Miroslava Martínka čítá tři nová jména. Dostal jsem otázku, jestli se mi to zdá málo. Ano, zdá! Kandidátka by měla být složená kompletně z nových tváří. Tři lidé jsou vždy v menšině proti šesti hlasům. A jestli jde někdo do vedení OFS s úmyslem sám něco změnit, je hodně naivní!

Pořád je mi podsouváno, že kritizuji také lidi, kteří nejsou ani ve výkonném výboru a sedí v jedné z komisí.

Tak ještě jednou na vysvětlenou. Celou dobu kritizuji systém, který v současné době ve fotbale funguje! Že si někdo některé věci vztáhne na sebe, za to já nemůžu! Ani nedehonestuji něčí práci. Jestli je to myšleno tím, že jsme použil přirovnání k roku 1989? Jiný příměr asi v této chvíli není víc trefný.

Na druhou stranu, přece nikdo nikoho nenutí, aby kandidoval. Ano, je to svobodná volba. Ale je to stejné jako v normálním životě, kdy člověk strká určitým činem nebo krokem hlavu do pomyslné oprátky, tak si možné následky nese sám. Někdo vás bude chválit, jiný kritizovat. Proto nechápu, proč metafora s rokem 1989 vyvolala u některých kandidátů takové emoce.

Mnoho bezejmenných lidí v klubech dělá dobrovolně a ve svém volném čase kupu práce, hlavně s mládeží, pro fotbal a nepotřebují být vidět a mluvit o tom, co všechno udělali. Zároveň by však nikdy nešli do spolupráce s lidmi, s nimiž mají diametrálně rozdílný pohled na současnou situaci ve fotbale.

Nezpochybňuji, že se na okrese udělaly dobré věci, ale znáte citát římského satirika Juvenála „panem et circenses“?

Chléb a hry je latinské úsloví (panem et circenses), které charakterizovalo přístup císařů v pozdním úpadkovém období Římské říše, kdy byla za jídlo a hry získávána přízeň prostého lidu, která pak byla využita k jejich vlastním cílům. Přesně takhle fungoval systém Romana Berbra ve všech patrech českého fotbalu!

Vzpomněl jsem si, jak již zmíněné báčko komentoval na dotaz Seznam Zpráv sekretář KFS KHK Ladislav Brož: „Kluby si pořád na něco stěžují. Radši by měly mlčet, poslouchat a hrát.“ Myslím si, že více to není třeba rozebírat!

Nemám na to právo

  „Stojím teď mimo fotbalové prostředí. A musím říct, že některé věci, tak jak jsou v něm zaběhané, nejsou příliš kompatibilní s mým náhledem na to, jak žít a fungovat. Myslím, že je důležité stanovit si alespoň nějaké osobní, nepřekročitelné hranice. Možná někdo řekne, že jsem jel na oranžovou. Ne, já se nemůžu zapojit do žádných nových struktur, nemám na to právo,“ zdůvodnil své odmítnutí zapojit se do Fotbalové evoluce s možnou kandidaturou do vedení FAČR bývalý slávistický sportovní ředitel Jan Nezmar, protože se k němu doneslo, že se snad v odposleších, které jsou ve spisu v souvislosti s vyšetřováním Romana Berbra, měl objevit i jeden jeho telefonát.

Škoda, že podobné svědomí nemají Malíkové, Libové, Martínkové a další, kteří byli součástí celé pyramidy. To bychom po nich chtěli asi moc. Kapři si přece taky svůj rybník nevypustí sami, ne?!

Lenin žil, Lenin žije, Lenin bude žít…!

  Proto mě ani nepřekvapuje, že OFS Rychnov stanovil svou valnou hromadu už na 8. ledna 2021. Kam spěchají soudruzi náčelníka Berbra? Bývalo zvykem, že valné hromady se na okresech konaly čtrnáct dní před krajskými. Minulá valná hromada OFS Rychnov v roce 2017 měla datum 10. února. Letos se volby do KFS KHK uskuteční 19. února 2021.

Proč takový spěch na OFS Rychnov? Když jsem koukal na stránky ostatních OFS KHK, termín valných hromad jsem zatím nenašel. O důvodech tak brzkého termínu si můžeme myslet své… Že by strach z potencionální jiné kandidátky, aby její členové měli méně času na oslovení klubů?

Vzal výkonný výbor také v potaz současnou epidemickou situaci? Ano, ve čtvrtek 3. prosince došlo k rozvolňování opatření, ale přes víkend znovu rostla čísla nakažených, proto teď nikdo neví, jaký průběh bude do Vánoc, jestli se znovu nezavedou restrikce. A že by měl výkonný výbor křišťálovou kouli, jaké to bude po Novém roce? To asi těžko!

Co když se omezí počet lidí při shromažďování a znovu, což si nikdo nepřeje, se zavřou hospody? Nebylo by rozumnější počkat do začátku ledna a poté dle momentální situace stanovit termín valné hromady?

Podle soudruhů na OFS Rychnov asi ne! „Malý Berbr“ asi ví, proč ten náhlý kvapík. Tady se už hraje vabank o zachování korýtka…

Můžeme doufat, že kluby půjdou na valnou hromadu s vizí změny v českém fotbalu, aby nejen dětem, ale všem, kteří v něm působí, kultivovaly celé pokřivené prostředí! Rozhodně to nepůjde s převlékači kabátů!

Ve filmu Báječná léta pod psa, který věrně kopíruje současnou situaci ve fotbale, malý Kvído recituje báseň: „Lenin žil, Lenin žije, Lenin bude žít…!“

Snad kluby nebudou chtít slyšet parafrázovanou verzi i po volbách do OFS a KFS: „Bebrův systém byl, je a bude!“

Nebo zase budou muset mlčet, poslouchat a nekritizovat?

Záleží jen na nich!        

Čtenářská diskuze