Václav Sýkora: „Kvalita by měla být trošku výš“

Hradecký Mountfield vstupuje do nové extraligové sezony s nevyššími cíli, kterými jsou postup do finále a v něm dobytí premiérového titulu.

HRADEC KRÁLOVÉ – Po loňském třetím místě a letním posílení kádru se vedení, trenéři ani hráči alibisticky neschovávají za obvyklé fráze a jasně mluví o útoku na titul. K němu má tým z trenérské lavičky dovést Václav Sýkora, který v Hradci Králové začne svou druhou sezonu. Na předsezonní tiskové konferenci mluvil nejen o ambicích, ale také o ostrém startu extraligy, v nichž se Mountfield utká nejprve s druhým týmem minulé sezony a poté s obhájcem trofeje – Libercem, resp. Kometou Brno (výsledky na str. 8). „Chtěli jsme je, proto jsou tady,“ říká o nových posilách VÁCLAV SÝKORA.

IMG_1827

V Hradci došlo před letošní sezonou ke zmenšení kluziště. Proč jste se rozhodli změnit parametry ledové plochy?

Rozdíl je metr na šířku a metr na délku, to znamená zúžení o půl metru na každé straně. Vytáhli jsme si rozměry všech extraligových kluzišť a zjistili jsme, že většina z nich má právě tento rozměr. Padnul návrh, že tady ta možnost je a po konzultaci s vedením jsme se rozhodli pro zmenšení. Myslím si, že změna není natolik dramatická, aby hráče extra ovlivnila. Já pamatuji, když jsem hrál na letišti na maximálním možném rozměru 30×60 metrů a pak jsme přijeli do Kanady, kde se hrálo na 26×56. Čtyři metry, to bylo sakra znát, to jsme brzdili o „manťáky“.

Tým se poměrně dost obměnil, byly některé hráčské odchody, které jste opravdu pocítil? Například s odchodem Martina Štajnocha se asi nepočítalo…

S tím se nepočítalo. To byla akce, která proběhla vlastně až na začátku přípravy na tuto sezonu. Ostatní odchody proběhly po konci minulého ročníku. My jsme chtěli některé z těch hráčů udržet, ale jejich rozhodnutí bylo odejít jinam. Měli k tomu zřejmě svoje důvody. Nevím, jestli byla nabídnuta lepší smlouva nebo chtěli zkusit jiné prostředí, ale rozhodli se tak… Je ale pravda, že jsme některé hráče chtěli udržet.

Můžete být konkrétní?

Například odešel Tomáš Knotek, o kterého jsme měli zájem. Chtěli jsme, aby pokračoval Rasty Dej a ještě tam byl Standa Dietz. U toho nás to trošku překvapilo, protože v některých jeho rozhovorech se vyjadřoval, že tu nedostával velký prostor, ale chtěl změnit prostředí a myslí si, že dostane větší prostor jinde. Tak jsme to prostě brali. To je hokejový život a hráči mají právo se rozhodnout. S Martinem Štajnochem jsme počítali na sto procent a kdyby bylo pouze na rozhodnutí trenérů, tak bychom byli radši, aby zůstal. My jsme si však řekli, že mu vyjdeme vstříc, protože to pro něj byla velká šance. Měl by nám být k dispozici v závěru sezony v případě, že jeho tým nepostoupí do play off.

A teď z druhé strany. Jste spokojen s tím, co zatím předvádějí nové posily?

Jsme spokojení. Máme samozřejmě nějaké výhrady a s kluky o tom mluvíme, ale jestli potvrdí předpoklady, to se ukáže až v extralize.

V rámci hledání optimální sestavy jste dali dohromady Jaroslava Bednáře a Petra Koukala. Mohlo by jim to spolu klapat?

Zkoušeli jsme různé varianty, obměňovali lajny. Chtěli jsme zjistit, jak by to mohlo vypadat. K této variantě jsme přistoupili v poslední době a jevila se dobře. Jarda Bednář hrál dřív s Romanem Kukumbergem a tuto variantu známe, víme, že i to je možnost. Letos jsme ji ani nezkoušeli.

Jaký vliv má Petr Koukal na kabinu? Projevuje se tam jako jeden z šéfů?

Myslím si, že určitě má respekt spoluhráčů. Je hodně otevřený, pozitivní a dobře naladěný. Určitě má na kabinu dobrý vliv a jeho role lídra je přirozená.

V čem bude letošní tým jiný na ledě než ten předchozí?

Bude zkušenější. Většina hráčů, která přišla, má zkušenosti z reprezentací nebo zahraničních soutěží, takže věříme, že zkušenost bude hlavní. I kvalita by měla být trošku výš.

Vedení klubu se netají vysokými cíli… Máte v týmu hráče se správnou vítěznou mentalitou?

Doufáme, že ano. Proto jsme je chtěli, proto jsou tady. My jsme si ty hráče vybrali, samozřejmě z těch, kteří byli k dispozici a na které jsme mohli dosáhnout. To, že to takhle dopadlo a přivedli se právě tito kluci, nás těší a doufáme, že naše očekávání a očekávání vedení a fanoušků naplní. To se ale všechno uvidí až v průběhu sezony.

Jste rád, že klub vůbec netají ambice?

Proč by je tajil. Je bez diskuzí a každý to vidí, že se mužstvo posílilo. Nároky na výsledky samozřejmě budou vyšší, než byly v loňské sezoně a hráči to vědí sami. Když to vezmu na celou extraligu… Kdo z týmů nechce hrát play off a dosáhnout co nejvýš? Bylo by to nepřirozené, kdybychom se alibisticky schovávali za nějaké deklamování nízkých cílů. Je potřeba, abychom za tím ale šli s dostatečnou pokorou, protože jména a fakt, že mužstvo posílilo, neznamená nic, pokud se to neprokáže na ledě. Musíme jít s pokorou a potřebným respektem ke každému soupeři.

dresy_2017_18-000

A co dravé mládí? Jak vidíte šance hráčů, jako jsou Radovan Pavlík, Jaroslav Dvořák či nově příchozí Lukáš Vopelka?

Ty kluky tady máme proto, že věříme, že do týmu přinesou dravost a rvavost, bruslení, dobrý pohyb… Ráďa Pavlík tu byl už vloni a my věříme, že si vybojuje víc prostoru a času na ledě. Zatím to tomu nasvědčuje. Když to vezmeme podle přípravy, tak udělal výrazný posun. To samé si slibujeme od Jardy Dvořáka. Ten je mladší a uvidíme, jak na tom budeme zdravotně, ale budeme ho chtít taky vidět. Co se týče Lukáše Vopelky, tak zatím to pro nás bylo příjemné překvapení. Líbí se nám, že dobře pracuje a chce se zlepšit. Některé systémové a taktické věci ještě potřebuje vylepšit, ale s jeho přístupem se bude zvedat. V přípravných zápasech se ukázalo, že tito hráči jsou použitelní pro extraligu a bude záležet taky na tom, jak na tom budeme zdravotně. Kádr se totiž příliš nerozšířil. V současnosti máme v podstatě osm beků. Pokud budou větší výpadky, tak ihned budeme sahat po hráčích z Litoměřic nebo Slavie. Možná i do juniorky, to se ještě uvidí.

Je z těchto důvodů ještě reálné nějaké posílení?

Není to ještě definitivně uzavřené, ale myslím si, že by se mohlo jednat o jednoho nebo maximálně dva hráče. Může se to týkat obrany i útoku.

Jak vypadá zranění Patrika Rybára? Jak jeho vývoj vnímáte?

Samozřejmě nás hodně zneklidnilo i to, že procedury trvaly dlouho a nepřinášely viditelný efekt. Snažili jsme se to řešit a konečným důsledkem bylo dočasné angažování Kuby Sedláčka. Doufali jsme, že to s Patrikem dopadne dobře, ale nemohlo to být s určitostí. Táhlo se to opravdu dlouho a nebylo jednoznačně možné říct, z čeho problém má a tudíž jak ho léčit. Snad už to jde správným směrem.

Je možné, že zde zůstanou oba gólmani na celou sezonu?

To vám v tuhle chvíli říct nemohu, protože to nevím. Samozřejmě se to nabízí a já za sebe mohu říct, že by tato varianta pro mě byla velice dobrá. Nezáleží to pouze na klubu, ale také na prioritách Kuby Sedláčka. To je věc k řešení, ale je to více otázka na generálního manažera.

Můžete odhadnout největší kandidáty na titul v nadcházející sezoně?

Myslím si, že kandidáti na vrchní příčky jsou podobní jako vloni. Od některých týmů, které změnily kádry, těžko odhadovat, co se dá očekávat. Tím myslím třeba Vítkovice nebo Plzeň. Ta na začátku vypadala, že bude oslabená, ale doplnila tým výborně a teď se jim navíc vrátil nejlepší střelec extraligy Dominik Kubalík. Mezi největší favority ale budou patřit Kometa, Liberec, Sparta… Třinec je nyní trošku méně čitelný. Výsledky v přípravě však naznačují, že bude hodně silný. Z ostatních mužstev má šance dost týmů překvapit a být černým koněm soutěže. My musíme mít pokoru a brát za nejtěžšího soupeře toho, se kterým budeme zrovna hrát. Tak to prostě je.

Hned na začátek sezony máte dva nejtěžší možné konkurenty – finalistu a mistra. To bude pořádná prověrka, že?

To bude… Jsme rádi, že jsme alespoň s Libercem hráli jeden přípravný zápas. Tam alespoň trošku víme, co očekávat. To utkání tedy splnilo dvojnásobný účel, protože jsme s nimi hráli nejenom obyčejný přípravný zápas, ale bylo to i takto cílené.

Foto: 2x mhk

Čtenářská diskuze