VÁCLAV MARTINEK – největší osobnost celé historie semechnického hokeje

01_Martinek

 

SEMECHNICE - Při příležitosti oslav 80 let semechnického hokeje bude v sobotu 10. srpna odhalena pamětní deska nejvýznamnějšího rodáka Václava Martinka. Připomeňme si v krátkosti jeho přínos pro hokejový klub Sokol Semechnice.

Se svým bratrem Josefem má největší zásluhy na tom, že letos hokejisté Semechnic slaví kulaté výročí, protože v roce 1939 se spolupodílel na založení zdejšího hokejového oddílu. V mládí byl velmi aktivní a měl i hodně koníčků. Byl aktivním hasičem, dokonce i velitelem sboru a boxerem v náchodském oddílu. Ve starším věku se stal vášnivým zahrádkářem a celý život pravidelným hráčem karet. Téměř celý produktivní život pracoval se svou manželkou Slávkou jako soukromý zemědělec.

07_Martinek

 

V důchodovém věku se z něho stal vášnivý cestovatel. Největším životním koníčkem se mu však stal lední hokej. Bruslit se naučil, tak jako každý Semechňák, na zdejším rybníku. V dobách válečných, kdy několik hráčů nově utvořeného oddílu nuceně odchází do německé říše budovat zákopy, hrál několik sezon v hokejově vyspělejším klubu Krčín. Po návratu odehrál v Semechnicích dlouhých 30 let. Ještě jako aktivní hráč se stal také trenérem mládeže. Po ukončení své hokejové kariéry trénoval mužstvo mužů. Téměř až do své smrti byl aktivním funkcionářem a neúnavným organizátorem sportu v obci. Několik let také působil v radě Krajského hokejového svazu. Jeho životní krédo, co stačí, aby se hrál dobrý hokej, znělo: „Stačí dát dohromady dobrou partu a sehnat peníze“. A to on dokonale uměl. Všichni, kdo ho znali, nikdy nezapomenou a dalším generacím ho bude připomínat pamětní deska.

Čtenářská diskuze