V úžasném finále rozhodla kvalita Frölundy

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Historická událost nejen pro samotný klub Mountfield HK, ale také pro celý Hradec Králové se udála minulé úterý, kdy se v ČPP Areně odehrálo finálové utkání Ligy mistrů, v kterém se domácí hokejisté utkali se švédskou Frölundou.

HRADEC KRÁLOVÉ – Cestu Ligou mistrů zahájili hradečtí hokejisté v základní skupině na konci srpna. Ve čtyřčlenné skupině se potkali s welšským Cardiffem, rakouským Grazem a také se svým finálovým soupeřem Frölundou. Vzájemný zápas skončil vždy výhrou hostujícího týmu. V play off hraném na dva zápasy Hradec vyřadil německý Mannheim, švýcarský Zug a v semifinále švédský Djurgarden. V druhém čistě švédském semifinále díky postupu Frölundy přes Luleu bylo jasné, že se finále uskuteční na hradeckém ledě!

Obrovský zájem fanoušků vidět finálové utkání překročil kapacitu ČPP Areny. Jelikož utkání pořádala samotná CHL (Champions Hockey League), měli smůlu i ti, kteří vlastní permanentku na extraligu. Vstupenky byly vyprodány za dvacet minut po spuštění online prodeje.

Kdo měl štěstí, užil si neskutečný zážitek, byť se smutným koncem pro Mountfield.

 

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Champions Hockey League – finále

Mountfield HK – Frölunda Indians 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Koukal (Cibulskis, F. Pavlík) – 17. Hjalmarsson (Lundqvist, Lasch), 19. Friberg (Grönlund), 20. Sundström (Ekbom, Fagemo).

Rozhodčí: Vikman, Kaukokari (oba FIN) – Hofer (GER), Leermakers (NED) | vyloučení: 5:4 | využití: 1:1 | nejlepší hráči: Marek Mazanec – Ryan Lasch | diváci: 6890.

Mountfield HK: Mazanec – Nedomlel, Gaspar, Cibulskis, Čáp, F. Pavlík, Šalda, Zámorský, Váchal – Smoleňák, Cingel, Chalupa – Klíma, Lev, R. Pavlík – Jergl, Koukal, Perret – Dragoun, Kubík, Miškář.

Frölunda Indians: Mattsson – Lennström, Stollery, Moverare, Ekbom, Grönlund, Gormley, Printz – Mustonen, Lundqvist, Friberg – Peterson, Hjalmarsson, Lasch – Carlsson, Sundström, Fagemo – Rosseli-Olsen, Lasu, Rakhshani – Henriksson.

 

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Do posledního místa našlapaná hala si před samotným utkáním vychutnala i předzápasový program. Fanoušci se mohli vyfotit se stříbrným pohárem pro vítěze Ligy mistrů, zapojovali se do fotografické soutěže, kdy svá fota posílali na oficiální web Ligy mistrů a během finále se mohli vidět na kostce zavěšené pod střechou ČPP Areny.

To hlavní však přišlo těsně před zahajovacím buly. Světelná show, nástup hradeckých mládežníků s obřími vlajkami obou týmů a také ukázka poháru, o který se poperou dva nejlepší týmy Ligy mistrů.

C1DX7064

 

Poté následoval nástup obou mužstev za obrovských ovací všech fanoušků. Po znělce Ligy mistrů a státních hymnách mohlo být historické utkání především pro domácí fanoušky a hráče zahájeno.

Frölunda vstupovala do utkání jako favorit, přece jenom z pěti ročníků Ligy mistrů zvedla nad hlavu pohár pro vítěze už třikrát! Také její soupiska byla oproti té hradecké zkušenější. Několik hráčů si zkusilo NHL a třeba mladíček Fagemo se představil na letošním mistrovství světa dvacetiletých v Ostravě a Třinci, kde ovládl kanadské bodování a také se stal nejlepším střelcem turnaje.

Úvod patřil jasně Švédům, i když z obou stran bylo vidění hodně nepřesností, a domácímu Mountfieldu trvalo dlouho, než se dostal do zápasu. V semifinále sice jasně přejel Djurgarden, ale Frölunda byla o level výše. Rychlý přechod před střední pásmo, individuální dovednosti všech hráčů jasně převyšovaly hradecké přednosti. S každou návštěvou obranného pásma Hradce dostávala domácí pod tlak. Hradeckým hokejistům jako by atmosféra a důležitost zápasu svazovaly nohy. Hodně jim je uvolnila první přesilovka, kdy za faul na Smoleňáka šli Švédové do čtyř. Cibulskis rozjel akci po ose F. Pavlík – Koukal, která skončila vedoucím gólem posledně jmenovaného. Petr Koukal se ocitl mezi kruhy sám před Mattssonem, jemuž vymetl pravý roh jeho branky. V tu chvíli to vypadalo, že stadion spadne.

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Nadšení domácích fanoušků neznalo mezí a mnozí už viděli, jak jejich oblíbenci zvedají po zápase nad hlavu stříbrný pohár. O Švédech se říká, že vždy zůstávají ledově klidní a emoce moc najevo nedávají. Přesně to platilo i hráčích Frölundy. Dál se drželi svého systému, nepanikařili a trpěli čekali na svou šanci. Ta přišla s vyloučením domácího Šaldy, kdy roztočili před Mazancem kolotoč a po tečované střele měl před prázdnou brankou lehkou úlohu Hjalmarsson, jenž srovnal skóre zápasu. Domácí vyrovnáním ztratili půdu pod nohama a děsivá tříminutovka je stála celý zápas. O chvíli později se trefil Friberg a třetí gól přidal po tečované střele od modré Sundström.

 

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Hradečtí odcházeli do kabin se svěšenými hlavami, ale s odhodláním nenechat Frölundu zvednout počtvrté pohár nad hlavu. Jenže na ledě to vypadalo jinak, hlavně díky výkonu švédského týmu. Nenechal se rozhodit, nezalezl do obrany, naopak dál podnikal ofenzivní výpady a strojově postupoval za svým cílem. V extralize domácí rakety – Klíma, Perret a Radovan Pavlík – najednou měli proti sobě stejně rychlého soupeře, ale na všech postech! Byla radost sledovat bruslařské umění a hokejovou kvalitu, jaké předváděli hosté. Hradec se snažil, ale na nejlepší klub v Evropě ve finále neměl. To musí uznat všichni, kteří viděli v podání švédského týmu hokej na nejvyšší úrovni.

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Po závěrečné siréně bylo vidět na domácích hokejistech obrovské zklamání. Byli blízko, ale zároveň hrozně daleko od historického úspěchu pro Mountfield. Někteří nepřítomně seděli na střídačce, jiní klečeli na ledě a sledovali oslavy hráčů Frölundy, pro které by finálová výhra měla být už rutinou, ale jak ukázali, nebyla. Najednou povolili uzdu emocím a společně se svými fanoušky se dělili o svou radost, čtvrtou v historii Ligy mistrů.

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Při slavnostním ceremoniálu přebrali Hradečtí stříbrné medaile a poté počkali, až bude dekorován vítězný tým. Pak už se trousili do kabiny a před houfem novinářů se svěřovali se svými bezprostředními pocity.

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Všichni uznávali kvalitu Frölundy, i když v koutku duše doufali, že úspěšnějším týmem budou oni. Jak řekl Petr Koukal, možná časem docení i druhé místo, ale to zklamání je veliké, navíc před fantastickými domácími fanoušky, kteří i při finále vytvořili úžasnou atmosféru a výborná chorea.

Foto: mhk.

Foto: mhk.

 

Hráči Frölundy po zápase nikam nespěchali a plnými doušky si užívali čtvrtý triumf. Z kabiny se ozývala hudba, a kromě šampaňského teklo proudem české pivo.

Na hradecké hokejisty teď čeká česká realita v podobě extraligy, jež finišuje před play off. Úkol pro domácí hokejisty je, vybojovat co nejlepší umístění před jeho začátkem a pokusit se získat jiný pohár, který zvedne nad hlavu nejlepší tým extraligové sezony 2019/2020!

Čtenářská diskuze