V souvislosti s vytrvalým deštěm evidují hasiči stovku výjezdů

PARDUBICKÝ KRAJ – Čerpadla hasičů jedou na plné obrátky. Od soboty 20. června 7 hodin ráno do 17 hodin odpoledne hasiči v Pardubickém kraji evidují více než 100 událostí v souvislosti s vytrvalým deštěm (před týdnem, v neděli 14. června, evidují zhruba 375 událostí).

„Nejhorší situace je na Pardubicku a Chrudimsku. Hasiči plní pytle s pískem, monitorují vodní toky, odstraňují podmáčené a vyvrácené stromy, čerpají zatopené sklepy, odstraňují naplaveniny z ucpaných kanálových vpustí a tam, kde se tvoří laguny, se je snaží odstraňovat a odčerpávat. Monitoring vodních toků probíhá po celém kraji, ale zejména na řekách a tocích, kde hrozí zaplavení.

Mobilní vaky, povodňové ucpávky hasiči umisťují například i ve Vejvanovicích i Dvakačovicích. V obci Ležáky přetéká rybník a voda pokračuje po říčce Ležák na Hrochův Týnec, kde se vlévá do Novohradky. Řeka protéká dále Dvakačovicemi a Vejvanovicemi, následně pak se vlévá do Chrudimky,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Nejhorší situace je zejména na Novohradce v Luži, kde byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Na Novohradce platí první stupeň v obci Úhřetice. Na prvním stupni povodňové aktivity je také Chrudimka v Hamrech a v Přemilově na Chrudimsku.

 

Čtenářská diskuze