V rodné obci se sešli významní bohuslavičtí rodáci

BOHUSLAVICE – Sešlost rodáků a hasičské slavnosti připravili v Bohuslavicích.

Rodáci - foto Marek Dvorský (3)

Slavní rodáci: zleva Ivo Ulich, Jana Matoulková, Dana Ludvíčková a Milan Školník.
Foto: Marek Dvorský

Sbor dobrovolných hasičů z Bohuslavic nad Metují oslavil posledního srpna 140 let od jeho založení. Akce byla spojena se srazem rodáků, kterému byla v dopoledních hodinách věnována přednáška Milana Školníka na téma tamních významných rodáků. Nezůstalo však jen u povídání.

„Pohrával jsem si s myšlenkou moji část programu tak trochu obohatit. Jedinou možností bylo naše známé tváře pozvat a doufat, že si najdou na jejich rodnou obec chvilku času. Přitom ty osobnosti, které mi účast potvrdily, udržet v tajnosti. Překvapení se dle reakcí publika povedlo. Mít tyto tři významné rodáky v jedné místnosti bylo velkou ctí i pro mne,“ uvedl Milan Školník, přednášející a zastupitel obce.

Slavný sportovec i známá pedagožka

Orlický týdeník požádal Milana Školníka, aby bohuslavické rodáky čtenářům přiblížil. Všechny totiž spojuje vztah k regionu Orlických hor. Pro Janu Matoulkovou to je příroda, pro Danu Ludvíčkovou kořeny jejího otce Františka Pilze v Orlických horách a Ivo Ulich zvolil pro sídlo firmy, která dnes exportuje do celého světa, město Dobrušku.

„Začneme dámou. Dana Ludvíčková je dirigentka, sbormistryně, a především pedagožka, která vyučovala na Střední pedagogické škole v Litomyšli a na Univerzitě Hradec Králové. Vedla několik sborů a orchestrů, některé, jako třeba Orchestr Hradec Králové, sama přímo založila. S těmito tělesy uskutečnila stovky koncertů. S dívčím sborem KOS Litomyšl vystoupila pro sedm prezidentů v roce 1994 a s komorní skupinou Litomyšlského symfonického orchestru koncertovala o čtyři roky později pro UNESCO. Zajímavostí je, že dirigovala i Posádkovou hudbu Hradec Králové. S největší pravděpodobností je tak jedinou ženou na světě, která kdy dirigovala vojáky. Deset let byla uměleckou ředitelkou mezinárodního festivalu Královéhradecké sborové slavnosti. Můžeme ji vidět dirigovat na festivalech a zasedat v porotách sborových soutěží. V české historii je druhou ženou dirigentkou symfonického orchestru,“ představil slavnou rodačku Milan Školník.

Kdo by neznal někdejšího záložníka fotbalové reprezentace Ivo Ulicha. Kromě národního týmu kopal za Slavii, ale i za německé kluby. Krátce působil také v Japonsku. V soutěži fotbalista roku se v roce 1995 stal talentem roku.

Dodnes zastává úlohu patrona pro nižší věkové kategorie české fotbalové reprezentace. Zároveň stojí v čele Nadačního fondu Hráčské fotbalové unie, který se zaměřuje na pomoc mladým handicapovaným sportovcům nebo hráčům po těžkém úrazu.

„Za pozornost stojí i jeho podnikatelské aktivity, spolu s dvěma bratry vybudoval společnost M&T vyrábějící designové dveřní a okenní kliky. O tom, že se jim daří, svědčí i prestižní německé ocenění Red Dot Design Award, které obdrželi v roce 2013 za novou sadu klik,“ vysvětlil Milan Školník.

Posledním významným rodákem, respektive rodačkou, která přijala pozvání Milana Školníka, je učitelka a vychovatelka Jana Matoulková. Posledních více než třicet let na ní stála většina kulturních akcí v obci, udržovala tradice a spojovala lidi.

„Zmíním jeden příklad za všechny z jejího pořadatelského repertoáru, a to akci regionálního významu, kterou založila – Pohádkový les na Králíčkově kopci. Dnes je trasa pro děti plná pohádkových bytostí samozřejmostí téměř v každé obci, ale málo se ví, že Bohuslavice byly prvními průkopníky akce tohoto typu. Jana Matoulková je známá také pro své řečnické schopnosti a literární nadání,“ uzavírá výčet významných bohuslavických rodáků Milan Školník.

Čtenářská diskuze