V prestižní anketě Hasič roku zazářili hasiči z Pardubicka

PRAHA/PARDUBICKÝ KRAJ – V prestižní anketě s titulem Hasič roku ve čtvrtek 2. června v Betlémské kapli na Starém Městě v Praze zářil František Hovad ze stanice Žamberk. Příslušník dne 4. března 2021 v Zámeckém rybníku v Žamberku zachraňoval pět děti, které propadly ledem do rybníka. V době příjezdu jednotky požární ochrany na místo zásahu se ze zdravotních prohlídek vracel velitel družstva František Hovad, který ze silnice viděl složky integrovaného záchranného systému u Zámeckého rybníka. Ihned se vydal na místo mimořádné události. Po krátké domluvě s velitelem zásahu se neprodleně oblékl do suchého obleku určeného k práci na vodě a běžel k otvoru v ledu, kde se ve vodě bez známek života nacházely dvě děti. Skokem do vody se snažil děti předat dalším zasahujícím příslušníkům, kteří děti tahali z vody. František Hovad se následně zúčastnil resuscitace jednoho z chlapců. Za své příkladné chovaní, kolegialitu a nasazení získal 2. místo v anketě Hasič roku.

Hýbej se s hasiči

Začátkem roku 2021 vznikl seriál Hýbej se s hasiči, jehož prostřednictvím si děti mohly zacvičit s profesionálními hasiči. Děti totiž zůstaly kvůli pandemii Covidu-19 doma a doma se musely i učit. On-line výuka je tak připoutala k židli a k počítači. Děti se tak přestaly hýbat. A jak je známo, děti mají rády hasiče a zajímají se o jejich práci. Nebylo tedy těžké propojit zásahovou činnost a fyzickou přípravu hasičů pro konkrétní zásahy s cvičením pro děti. Vytvořeno bylo celkem devět dílů.

Učitel tělesné výchovy Ondřej Koleno, dnes profesionální hasič, radil v jednotlivých dílech seriálu, například jak mají děti u on-line výuky správně sedět, jak správně provádět jednotlivé cviky i jak se rozcvičit, a že je možné provádět cviky se zátěží, kterou naleznou doma nebo i bez zátěže. Do cvičení byla zapojena i žákyně základní školy Eliška, aby ukázala, jak cviky spolu s profesionálním hasičem Danielem Knápkem správně cvičit, a že cviky nejsou nijak náročné a zvládne je úplně každý. Tisková mluvčí Vendula Horáková v podobě moderátorky celého seriálu pak příjemně propojila cviky s reálnými zásahy hasičů. Vše na kameru zaznamenal a následně střihl Roman Vyčítal.

„Seriál velmi pozitivně přijali i učitelé tělesné výchovy na základních školách nejen v Pardubicích, ale i v celém kraji a dětem zasílali přes aplikaci Bakaláři odkazy na jednotlivé díly seriálu. Hýbej se s hasiči – seriál, který měl v době úplného uzavření sportovišť opravdu úspěch a sledovanost. O seriálu byla i reportáž v hlavních zprávách v celostátní televizi. Nejdůležitější byla pro nás velmi pozitivní odezva právě od učitelů dětí ze základních škol napříč Pardubickým krajem. Rozhýbat se nám podařilo během lockdownu nejen děti, ale i dospělou populaci,“ sdělila Vendula Horáková.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,