V Přepychách si piplají budoucí fotbalové hvězdičky

DSCN8304To, že je fotbal celosvětovým fenoménem, o tom není třeba pochybovat. Každé dítě, když se naučí chodit, tak si vyzkouší jaké to je, kopnout si do míče nebo nějaké hračky.

PŘEPYCHY – Tady začínají první fotbalové krůčky, které se následně rozvinou při prvním kontaktu s míčem a kolektivem, když rodiče přihlásí svého syna nebo dceru do klubu. V prvních fázích je to samozřejmě jen o radosti z pohybu a také být součástí sportovního týmu. Na každé vesnici, ale také i v městech jsou tisíce fotbalových fanatiků, mnohdy z řad tatínků, kteří svůj volný čas věnují nejmenšímu potěru.

Ne jinak je tomu také v Přepychách, kde v místním SK započalo svou kariéru mnoho fotbalistů, jež se odsud odpíchlo do větších klubů.

Když jsem navštívil trénink nejmenší kategorie, prohánělo se na zeleném pažitu více jak dvacet dětí a to mnoho dalších ještě chybělo. Navzdory různým aférám ve fotbale, které tyto děti naštěstí nevnímají, je vidět, že když se podaří vytvořit partu a přivést kluky a holky k této úžasné hře, tak o budoucnost v jednotlivých klubech se nemusíme bát.

Tým mladších žáků SK Přepychy je složen z dětí různých věkových kategorií, od sedmiletých až po dvanáctileté. Pod vedením trenérské dvojice Tomáš Rejzek – Martin Klika do sebe dostávají první fotbalové zkušenosti, ale také hlavně pohybovou průpravu, kterou dříve získávaly přirozeným způsobem. Dnešní doba je však jiná, především díky novým technickým vymoženostem a sociálním sítím.

„Hlavně je chceme naučit, aby měly fotbal rády a našly si k němu vztah,“ přibližuje hlavní směr trenér Rejzek.

DSCN8302Při závěrečné hře „na dvě“ je vidět nadšení z každé povedené akce, z každého vstřeleného gólu. „Rejžo, můžu to kopnout?“ ptá se jeden ze svěřenců Rejzka, zda může zahrát roh. „Už jsi kopal, nech to někomu jinému,“ zní zamítavá odpověď. Malý klučina se nenaštve a běží před bránu. „Tak jdu dát aspoň gól,“ s nabitou energií si našel další motivující prvek.

Když se po tréninku ptám kluků a holek, jak se jim líbí fotbal a zda na ně trenéři křičí, ozve se jednohlasně: „Líbí se nám moc a občas na nás trenéři zakřičí,“ a po očku se smíchem sledují opodál stojící trenérskou dvojici. „Já Barceloně, já Juventusu a… já Slavii,“ až po chvíli zazní z klubka i jméno českého klubu při otázce na oblíbený klub.

Trénink pomalu končí a v očích všech je vidět nadšení z dalšího tréninku a očekávání toho příštího. Nic na tom nemění ani to, že si kluci a holky v sezoně ještě nepřipsali ani bod. (o víkendu mi však pípla sms a Tomáš Rejzek mi v ní oznamoval, že nula na kontě bodů vymazána a tým „urval“ první bod za remízu) O výsledky v těchto kategoriích vůbec nejde, přesto je to povzbuzení do další fotbalové práce, která v budoucnu jistě své ovoce přinese.

Horní řada zleva: Martin Klika (trenér), Jiří Jelen, Tereza Nováková, Kateřina Schlosserová, Petr Schlosser, Josef Hoffinger, Samuel Šimlík, Šimon Hroch, Sofie Kliková, David Martinec, Kha Minh Dinh (Tomáš), Jan Josef Hoffinger, Tomáš Rejzek (trenér). Dolní řada:  Nathan Moore, Vítězslav Paseka, Josef Vostřez, Václav Kánský, David Novák, Kryštof Vostřez, Adam Zilvar, Ondřej Schejbal, Robert Hoffinger, Emilie Paseková, Amálie Paseková.

Horní řada zleva: Martin Klika (trenér), Jiří Jelen, Tereza Nováková, Kateřina Schlosserová, Petr Schlosser, Josef Hoffinger, Samuel Šimlík, Šimon Hroch, Sofie Kliková, David Martinec, Kha Minh Dinh (Tomáš), Jan Josef Hoffinger, Tomáš Rejzek (trenér). Dolní řada: Nathan Moore, Vítězslav Paseka, Josef Vostřez, Václav Kánský, David Novák, Kryštof Vostřez, Adam Zilvar, Ondřej Schejbal, Robert Hoffinger, Emilie Paseková, Amálie Paseková.

„Zatím máme jen tým mladších žáků a doplňujeme ho kluky z elévů, kteří zatím hrají jen přátelská utkání. Do budoucna určitě plánujeme, že přihlásíme do soutěže i družstva přípravek. Před půlrokem jsme začali pracovat s dětmi, rozdělili jsme je do skupin, protože tady máme i holky a děláme všestranný rozvoj – hrajeme vybíjenou, děláme kotrmelce a podobně. Museli jsme mládež založit, abychom po postupu do kraje nemuseli platit pokutu, že nemáme mládežnický tým. Dětí máme okolo třiceti a kromě domácích k nám dojíždějí třeba děti z Opočna, Pohoří, Bolehoště, Jílovic… Je to především zásluha Pepy Vostřeze a Martina Kliky, kteří obvolali známé a děti sem přitáhli. Poděkování patří také rodičům, co nás podporují a děti k nám vozí. Jsem rád, že se okolo dětí motá hodně lidí, ať jde o Pepu Vostřeze, Martina Kliku, s malými holčičkami nám pomáhá učitelka Terka Macháčková, Jirka Jelen nám dělá administrativu. Všichni se snaží a za to jim děkuji. Máme v týmu hodně šikovné kluky, mezi ně patří bratři Hoffingerové a sedmiletý David Novák,“ seznámil nás na závěr s fungováním přepyšského mládežnického týmu trenér Tomáš Rejzek.

Čtenářská diskuze