V Přepychách se slavilo. A co na to brutar?

PŘEPYCHY – Už dlouhých 660 let uplynulo od první písemné zmínky o obci Přepychy. Místní obecní úřad spolu s dalšími organizacemi uspořádali o minulém víkendu slavnostní setkání rodáků a přátel Přepych. Součástí oslav bylo také výročí 110 let místního včelařského spolku a 145 let spolku divadelního.
„Já jsem do příprav vstoupil až v době, kdy byly rozeběhnuté. Vyzdvihl bych podíl starostky Zdeňky Seidelové, která má velkou snahu a chce z Přepych udělat typicky českou vesnici,“ uvedl jeden z organizátorů oslav Jiří Králíček, který také dodal, že velké zásluhy má místní kronikář Vladimír Zdeněk a místostarosta Jan Macháček. Jak to tak ale bývá, ruku k dílu přiložilo i mnoho dalších lidí.
Důležitou součástí oslav byla škola, která nabízela přehlídku spolku včelařů, mysliveckého sdružení, výstavu historických pistolí a vzduchovek firmy DUO Dušek, ale nechyběly ani hospodářské stroje firmy Zima Opočno. Návštěvníci mohli také shlédnout výstavku divadelního spolku a prezentace historie Přepych.
Více než zajímavá byla také návštěva přepyšského kostela, kde bylo možné vylézt na zvonici a prohlédnout si místní vzácné zvony.
Na hřišti fotbalového mužstva bylo zase připraveno posezení pro rodiče s dětmi. Nechyběl dokonce ani skákací hrad. U hasičské zbrojnice byla prezentována požární technika.
Neděle byla pro změnu ve znamení hudby. Konal se VI. ročníku Festivalu dechových hudeb Přepychy Karla Pšeničného.
A co novinářskou návštěvu v Přepychách nejvíce zaujalo? Věděli jste, že slavný kotel brutar má svůj prapůvod v Přepychách?
„Zajímavá osobnost je vynálezce brutaru Jaroslav Brutar. Přestože žil v Praze, tak má na Přepychy jasné vazby. Žil zde jeho otec,“ připomněl Jiří Králíček slavného přepyšského vynálezce, o kterém si mohli návštěvníci slavnosti přečíst na panelu před vstupem do školy.
Přepyšský rodák Karel Brutar v Praze vychoval syna Jaroslava, který roku 1939 přihlásil právě slavný kotel k patentování.

Čtenářská diskuze