V osmičkovém roce vzpomínali v Kounově i na povodeň

KOUNOV – Při letošních obecních slavnostech v Kounově se vzpomínalo i na ničivou povodeň, která se odehrála před dvaceti lety v létě. Připomíná ji i brožurka, která byla při obecních slavnostech občanům rozdána. Zmiňuje se o historii obce Kounov a jejích částí – Kounov, Rozkoš, Hluky, Nedvězí a Šediviny. A podrobně zachycuje také posledních dvacet let.

Při vzpomínkovém aktu při obecních slavnostech byl požádán současným starostou, tehdejší starosta a nynější kronikář obce Zdeněk Šritr, aby řekl pár slov. Projev přednesl u takzvaného povodňového pomníčku.

Hrůzostrašné zážitky

„Prožitky té noci, které jsme mohli vnímat jen při záblescích, kdy povodeň brala vše živé i neživé, kdy v domech vše praskalo, vnikala do nich voda, bortily se zdi, byly hrůzostrašné a skličující pro všechny. Ve vedlejším stavení se utopil Ludvík Hartman ve věku 82 let, zde se však jednalo o životy sedmi dospělých a dvou dětí. Od Kounova tehdy vyjela cisterna Hasičského záchranného sboru z Dobrušky s osádkou Ambrož, Kubíček a velitel zdejšího SDH Kounov Vladimír Šritr zřejmě také na Hluky, kde byla předpokládaná situace nejhorší. Teprve při nedávné vzpomínce na dvacáté výročí povodně zde u hasičárny, odkud vysílal živě Český rozhlas a Česká televize, mi pan Kubíček, tehdy jednadvacetiletý, objasnil, že důvodem zastavení cisterny bylo nasátí vody do motoru, u cisteren se totiž nepočítalo s průjezdem tak vysokou vodou a sání bylo vyvedeno směrem dolů k vozovce. Nedlouho potom přijel obecní traktor, který mě měl odvézt z domu. Odmítl jsem a žádal, aby jeli dopravit do bezpečí na Hluky Naďu Kubrtovou s dětmi. Posádku tehdy tvořili David Šritr, Miloš Hofman a Slávek Moravec. Když situace byla stále kritičtější, přelezli odklopenou střechou traktoru do cisterny HZS Dobruška. Umíte si představit strach matky o své děti v této nebezpečné situaci, okolo plavaly kusy dřeva, spotřebiče a jiné splaveniny? Petrovi bylo 7 let a malé Monice pouhých 9 měsíců a Naďa musela své děvče nad rozbouřenou vodou předávat do rukou chlapů všelijak rozmístěných po kabině a kapotě traktoru a do výšky kabiny cisterny. V kabině cisterny se tedy sedmi dospělým a dvěma dětem podařilo přečkat do sedmi hodin do rána, kdy voda začala opadávat,“ zavzpomínal Zdeněk Šritr.

Při jeho vyprávění naskakuje člověku husí kůže, ale takových příběhů si prožilo více obyvatel z Kounova. Každý kdo tuto hrůzostrašnou noc přečkal, tak si odnesl asi nejstrašnější zážitek v celém svém životě, někdo horší, někdo o něco méně, nikdo se ale nyní nedovede do jejich postavení a tehdejší situace již vžít.

Do obce se vrátil brzy život

Když tehdejší starosta odcházel o půl deváté z devastovaných Hluků od svých poškozených dvou domů na obecní úřad do Kounova a viděl devastovanou obec, myslel si, že snad není možné uskutečnit obnovu obce do nějakých pěti či deseti let. Vše se tehdy ale podařilo díky tehdejšímu okresnímu úřadu, sponzorským darům, pomoci brigádníků a jiným příspěvkům obnovit v mnohem kratší době.

„Nebudu vše vyjmenovávat, najdete to v publikaci k této slavnosti vydané. Musím také vyzvednout tehdejší rozhodnutí vybudovat v obci vodovod a kanalizaci včetně ČOV. Dodnes se takovou stavbou nemůžou pochlubit leckteré obce v okolí, a to i přes sliby státu. Neodpustím si tady kritiku nynějšího stavu, kdy předražením zakázek si politici a jiní vlivní získávají milionové prostředky. Dovoluji si tvrdit, že pro udělení výjimky pro naši obec ohledně vybudování kanalizace a ČOV tehdejším ministrem Kužvartem, nepadl žádný finanční úplatek snad mimo maximálně lahve něčeho kvalitního. Takhle to tehdy snad ještě chodilo. Na mnohé se již ani zeptat nemůžu, neboť u hospodského stolu tolik kritizovaný MVDr. Kubát loni v 61 letech zemřel. Obci ale každopádně zajistil minimálně 40 milionů korun právě na tyto stavby. Važme si všeho, co v této obci bylo a je konáno, myslím si, že i tou nešťastnou povodní se ledacos dalo do pohybu. Vznikly nové zahrádky, upravené plochy, živé ploty, prostě obec vzkvétá. Kdyby zde snad byl ještě bohatší kulturní život, mohla by se obec ucházet směle o Vesnici roku, tak je u nás krásně,“ dodal Zdeněk Šritr.

Čtenářská diskuze
Tags: ,