V Opočně bude vystaven originál Kupkova nejdražšího obrazu

OPOČNO – V sobotu 21. a neděli 22. září bude v Opočně, ve Výstavní síni Františka Kupky a Luboše Sluky na prvním nádvoří zámku, vystaven nejdražší obraz Františka Kupky Plochy příčné II, který se vydražil za 78 milionů a padesát let jej nikdo neviděl.

František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června Puteaux)se tak symbolicky vrátí do Opočna, a to těsně před 148. výročím jeho narození.

Obraz Plochy příčné II je protějškem k malbě Plochy příčné I, která má téměř shodný formát a je ve sbírce Národní galerie v Praze. Vzájemně se prolínající diagonálně postavené vertikální a horizontální plochy byly Kupkovým oblíbeným kompozičním schématem.

„Obraz je originální nejen svým prostorovým pojetím, ale i odstupňovaným barevným řešením, které do středu kompozice uskutečněného na principu zlatého řezu staví červenou a modrou, které doprovází fialová a temně hnědá přecházející místy ve světlou béžovou,“ stojí v uměleckém posudku díla.

Kupka obraz namaloval ve Francii a v roce 1946 ho věnoval svému pražskému příteli za pomoc s retrospektivní výstavou v pražském Mánesu. V roce 1968 byl součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně. Pak se ztratil z povědomí veřejnosti.

Čtenářská diskuze