V Olešnici dokončili přístavbu hasičárny, v obci probíhají změny

OLEŠNICE V O. H. – Poslední říjnový den letošního roku byl i ve znamení ukončení přístavby hasičské zbrojnice v Olešnici v Orlických horách. Do díla v hodnotě tří a půl milionů korun s devadesáti pěti procentní dotací se vešlo i zateplení celé budovy, nové prostory jsou do dvoumetrové výšky obloženy keramickými dlaždicemi. Je tedy možné v nepříznivých povětrnostních podmínkách techniku ošetřit i uvnitř.

foto hasičárna (2)

Hasičská zbrojnice v Olešnici v O. h. má novou přístavbu.
Foto: Josef Klouček

Součástí přístavby je i kanalizace vybavená lapolem proti úniku ropných látek do životního prostředí. Třešničkou na pomyslném dortu je elektrocentrála, která zajistí v automatickém režimu nezávislost budovy při výpadku elektrické energie. Takže nevypadne svolávací zařízení, budou fungovat elektricky ovládaná vrata a tak dále. Důležité je podotknout, že si celý projekt hasiči zpracovali sami, samo sebou byli první (mimo stavební dozor), kdo si kontroloval a přebíral práci stavební firmy. Nesčetně hodin odevzdané práce. Ale když se do toho jde „s nadšením a šturmem“, jak říkali v pohádce Byl jednou jeden král pánové Werich a Burian, tak se dílo podaří.

Bohužel se ale tahle investice a zhodnocení obecního majetku stala solí v očích některým spoluobčanům. Nepomohla neustálá osvěta a vysvětlování, docházelo k záměrnému překrucování faktů a diskreditacím. To se odrazilo i v komunálních volbách.

Nové vedení obce dělá změny

Nové zastupitelstvo dalo razantně najevo, jakým způsobem chce pracovat. Z jeho řad zazněla úvaha, aby každý vstup do objektu požární zbrojnice byl zapsán v jakési návštěvní knize, s vyznačením účelu vstupu, odečtem případně spotřebované vody na WC, mytí a praní a samo sebou odchodem. Nic proti tomu. Přísnost a pořádek musí být. Snad se to bude týkat i ostatních spolků.

Bezprecedentním počinem je ale zrušení pracovního poměru zkušené účetní obce, které přišlo první den po inauguraci nového zastupitelstva, bez jakéhokoliv kvalifikovaného rozboru její práce. Výpověď osobě, která se kromě dalšího zásadním způsobem podílela na kancelářském zpracování všech projektů obce. Uvedeným důvodem je snad nadbytečnost. Mimo to vede úspěšně už třicet let kroužek Mladých hasičů a pod jejíma rukama vyrostlo mnoho dětí, které jsou už dnes také rodiči.

A to všechno tři roky před odchodem do důchodu.

Bez vedení této ženy se nikdy neobešel žádný úklid společenských prostor budovy. Bylo to nepočítaně kbelíků špíny, a to třeba i po veřejných jednáních zastupitelstev. No nic, život jde dál. V českých zemích se úspěch a nasazení neodpouští, ale jednomu z toho veselo není.

Josef Klouček

Čtenářská diskuze