V Kvasinách se svede bitva o osadu Předčín

KVASINY – Rekonstrukce bitvy v Kvasinách se bude s velkou pravděpodobností na konci června konat.

IMG_8837

Hlavním lákadlem Půtových zámeckých slavností bude bitva o osadu Předčín.
Foto: Michal Sedláček

Jak se žilo a bojovalo ve středověku? To a mnohem více se dozvíte 27. června v Kvasinách, kde se uskuteční akce s názvem Půtovy zámecké slavnosti. Hlavní atrakcí sobotního dne v kvasinském parku bude bitva, kterou pořádá skupina historického šermu Foltest. Postupné rozvolňování opatření proti novému typu koronaviru přeje tomu, že se akce s velkou pravděpodobností uskuteční. Pořadatelé už nejsou tak skeptičtí jako v půlce dubna.

„Podle poslední informace Ministerstva zdravotnictví je od 8. června možné navýšit počet lidí na kulturních akcích s tím, že další uvolnění potom bude 22. června. To se bude moci zúčastnit jeden tisíc lidí. Pro potřeby Půtových zámeckých slavností to je dostatečné množství,“ prozradil Orlickému týdeníku hlavní pořadatel akce Vilém Janeček.

Jaká budou opatření?

Otázkou ale zůstává, která všechna opatření budou muset lidé splnit, to se do začátku akce 27. června určitě ještě vyjasní. Věřme, že se vše vyvine dobře a všichni návštěvníci si budou moci v Kvasinách užít celou řadu atrakcí. Program bude obdobný jako v loňském roce, ale na příchozí čeká i řada novinek.

Akce začne v jedenáct hodin slavnostním průvodem, který dojde ke kvasinskému zámku. Zde pod balkónem proběhne slavnostní zahájení, u kterého nebude chybět majitelka zámku Soňa Klímová, starostka Kvasin Alice Nováková, její kolega z vedlejší Solnice Jan Hostinský, ale také hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Trasa průvodu bude ještě zveřejněna na facebookových stránkách události, celý průvod je zorganizován za pomoci místních samospráv a Policie ČR.

Hlavním lákadlem Půtových zámeckých slavností bude samotná bitva, která má stejně jako v letech minulých originální scénář.

„Hlavní myšlenkou je snaha přiblížit proč ve středověku zmizela osada Předčín, která stávala mezi Domašínem a Solnicí. Podobně dopadla také osada Tisová ležící nedaleko dnešní automobilky Škoda Auto. U Tisové je navíc ta zvláštnost, že její obyvatelé se přesídlili do Tisovce, který existuje dodnes,“ upozornil Vilém Janeček.

Součástí akce bude opět šermířský turnaj o ceny rozdělené do několika kategorií. Novinkou potom bude uskupení Black Unicorn, které pracuje s koňmi. Dva koně s jezdkyněmi budou navíc součástí bitvy a budou symbolizovat dobro a zlo.

Koncerty kapel

Mezi doprovodný program bude patřit také ohnivá show a koncerty kapel Metanoon a Bohemian Bards, která doprovodí i úvodní průvod.

Připravena je také celá řada dětských atrakcí. Mezi ně patří například uskupení Fratres in Armis, které nejmenší návštěvníky zasvětí do tajů středověkého života. Součástí areálu bude také sokolník a ukázky dravých ptáků.

Všichni lidé se budou moci navíc jít podívat do tábora, kde budou všichni účinkující ubytovaní, a díky tomu uvidí, jak se žilo ve středověku. V areálu si návštěvníci budou moci koupit také velkém množství tématického zboží včetně kožených a keramických výrobků, šperků nebo různých zbraní.

Čtenářská diskuze